- 3037

Pololu Dual MC33926 Motor Sürücü Kartı - Raspberry Pi (Kısmi Set)

Ürün Kod: T5029
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu Dual MC33926 Motor Sürücü Kartı - Raspberry Pi (Kısmi Set)


  Raspberry Pi uyumlu MC33926 motor sürücü kartı, Raspberry Pi kartlara DC motor sürme işlevi katabilmek için tasarlanmış bir add-on (eklenti) kartıdır. Bu motor sürme kartı Raspberry Pi 3 Model B+ ve Model A+ da dahil olmak üzere Model B+'dan daha yeni versiyonlarla uyumludur. Freescale MC33926 ve diğer tüm komponentler SMD pakettir ve PCB lehimlemesi yapılmıştır ancak dişi headerlar ve teminal blokları lehimlenmemiştir ve bu sebeple "kısmi set" olarak adlandırılır. Ürün ile sağlanan yazılım varsayılan pin diziliminde hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlar ancak MC33926'ın IO pinlerininin neredeyse tamamı erişilebilir durumdadır (Sürücü kartı, Raspbbery Pi donanımsal PWM çıkışları ve status bilgisi sağlamak için ilave 2 GPIO pini ile birlikte sadece 6 Raspberry Pi pinini kullanmaktadır).


  Raspberry Pi uyumlu MC33926 motor sürücü kartının motor sürme katında çalışma gerilimi 5v ile 28V arasındadır ve kart her bir motor için 3A sürekli sürme akımı ve iki yönlü kontrol sağlar. Sürücü kartı (add-on) üzerindeki akım sens devresi, koruma dirençleri, batarya ters gerilim koruma yapıları ve dışarıdan IO pin kullanımını azaltmak için lojik kapılar mevcuttur. Kart, ultrasonik PWM frekanslarında sessiz bir şekilde çalışmayı destekler ve stackable bir yapı oluşturmak üzere kullanılacak tüm konektör pakete dahil olarak gönderilir. 


  Ürün üzerinde akım algılama geri-besleme çıkışı yaklaşık 360 mV/A hasssasiyetine sahiptir. Çıkışın yalnızca H köprüsü sürerken etkin olduğu; frenleme yaparken veya motor çıkışları yüksek empedanstayken (floating) etkin olmadığı bilinmelidir. Diğer H-Köprülerinden farklı olarak, MC33926, akım 5 A'yı aştığında veya çip sıcaklığı limitine yaklaştığında akımı yavaşça azaltma özelliğine sahiptir. Bu özellik ile çip, akım limitlerine yaklaşırsa motoru daha zayıf bir şekilde sürer; ancak tamamen kapanma durumu engellenmiş olur.


  Ürün Özeti


  o  Geniş çalışma gerilim aralığı: 5 - 28V 
  o  Çıkış akımı: Motor başına 3A sürekli (5A tepe değer )
  o  Hem 5 V hem de 3.3 V sistemlerle uyumlu girişler
  o  20 kHz'e kadar ultrasonik PWM frekansları ile sessiz çalışma
  o  Motor gösterge ışıkları: motor bağlı olmadığında bile çıkışların ne yaptığını gösterir
  o  Shield üzerine takılacak bir regülatör ile Raspberry Pi kartına güç sağlanabilir.
  Pyton kütüphanesi motor sürücü kartının kullanımını kolaylaştırır.
  o  Motor beslemesinde ters gerilim koruması 
  o  40 V'a kadar transient çalışma (<500ms)
  o  Dahili PWM ile aşırı akım sınırlama
  o  Aşırı sıcaklık kapatması ve histerisiz
  o  Düşük voltaj kapatma
  o  Çıkış-GND kısa devre ve çıkış-Vcc kısa devre koruması
  o  Hızlı ve temiz bir çalışma için kart üzerinde prototipleme alanı
  o  Boyutlar: 65 mm × 56 mm
  o  Ağırlık: 14g


  Paket içeriği:

  o  Pololu Raspberry Pi uyumlu MC33926 motor sürücü kartı
  o  M2.5 standoff- 11mm uzunluğunda (x4)
  o  2 pinli 5mm terminal blokları (x3)
  o  2x20pin 0.1" dişi header


  Ürünün Kullanımı  Varsayılan durumunda kartın motor sürücü çıkışları ve Raspberry Pi, ortak bir toprak bağlantısına sahip olmalarına rağmen ayrı güç kaynaklarına sahiptir. Sürücü kartın 3.3 V mantık kaynağı, Raspberry Pi tarafından sağlanır. Bu şekilde kullanıldığında, Raspberry Pi'ye USB Micro-B yuvası ile güç verilmelidir ve motor sürücü kartına büyük VIN ve GND pinleri ile 5 V - 28 V verilmelidir. Ayrıca motor sürücü kartı, uygun bir voltaj regülatörünü rahatça bağlayabileceğiniz üç adet delik içerir; böylece motor beslemesi de Raspberry Pi'ye güç sağlayabilir. sürücü kart üzerindeki “REG OUT” pini, Raspberry Pi’nin 5V güç yoluna ideal bir diyot devresiyle bağlanır. Shiled kartı üzerindeki işaretli 3 pine uygun bir voltaj regülatörü bağlanırsa, Raspberry Pi'yi anakartın motor besleme voltajından beslemek için 5 V üretilebilir (Aşağıdaki şekil).  Motora ait aşağıdaki doğruluk tablosu, sürücülerin kontrol girişlerinin motor çıkışlarını nasıl etkilediğini gösterir:

  Girişler Çıkışlar
  EN DIR PWM MxA MxB Çalışma modu
  1 0 PWM PWM (H/L) L %PWM hızında forward/brake modunda
  1 1 PWM L PWM (H/L)  %PWM hızında reverse/brake modunda
  1 X 0 L L brake low (çıkışlar toprakta)
  0 X X Z Z coast (çıkışlar "off" durumda)

  Raspberry Pi'nin tüm GPIO pinleri 40 pinli GPIO konnektörünün altın alınmıştır. Bu tek sıradaki ilgili Raspberry Pi pinleri ile ilgili MC33926 pinleri bağlanmıştır. MC33926'yı kontrol eden bu pinleri değiştirmek için önce bıçakla mevcut yolu kesebilir (Bknz, aşağıdaki şekil) sonra da aynı işlev için farklı Raspberry Pi pinleri atayabilirsiniz (Raspberry Pi tarafında pull-up, pull-down dirençlerine dikkat etmelisiniz!)


  Dokümantasyon


  MC33926 datasheet 
  Pololu Raspberry Pi için Dual MC33926 motor sürücü şematik çizim dosyası

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.