- 2814

Pololu P-Kanal Mosfet Sürgülü Güç Anahtarı MP

Ürün Kod: T5025
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu P-Kanal Mosfet Sürgülü Güç Anahtarı MP  Pololu P-Kanal Mosfet Güç Anahtarı; iri ve hantal güç anahtarlarına alternatif olarak "breadboard"lar üzerinde rahatça kullanılabilecek bir güç anahtarıdır. Kartın ters voltaj koruması vardır ve esas özelliği üzerindeki sürgülü mikro switch ile giriş ile çıkış arasındaki güç aktarımını kesmesi veya buna izin vermesidir. Mikro-switch kullanılmayıp harici bir şekilde çıkış gücü on/off yapılmak istendiğinde ise kartın hem ortasında hem de yanındaki pinlerde bulunan SW-GND bağlantıları kullanılabilir. Böyle bir kart ile büyük çıkış akımları basit mekanik switch (anahtar) ile ince kablolar/yollar ile kontrol edilmiş olur. Bir high-side güç anahtarı olan bu ürün 4A ile 8A arasında sürekli akım verebilirken 40A gibi maksimum çıkış akımı değerlerine anlık ulaşabilir. Tavsiye edilen çıkış gerilim değeri 4.5V - 32V arasındadır, maksimum değer ise 40V'dir. MOSFETlerin 4.5 voltta "on" direnci 40 mΩ, 10 voltta ise 30 mΩ'dur ve mosfetler üzerinde harcanan güç 65 μA/V şeklinde değişkenlik gösterir.


  Ürünün Kullanımı  Temel bir uygulamada güç VIN ile GND arasına uygulanırken VOUT pinindeki güç sürgülü mikro switch (anahtar) ile kontrol edilebilmektedir. Bunun yanında mosfetleri kontrol etmek için başka SPST anahtarlar da kullanılabilir. Bunun için kart üzerindeki mikro-switch "off" konumuna getirilir ve alternatif olarak kullanılacak switch SW-GND pinlerine bağlanır (Üstteki resimde kartın sağında ve mikro-switch'in üzerindeki 3'lü pin). Aşağıdaki örnek, kartın ortasındaki üç through-hole pine bağlanan büyük bir sürgülü anahtarla (siyah anahtar) breadboard üzerine yerleşim gösterilmiştir.
  Çıkış gücünü kontrol etmenin farklı bir yolu daha vardır. Fiziksel anahtar “OFF”a getirilerek, iletim durumu sadece “ON” pini aracılığıyla dijital bir sinyalle (örneğin bir mikrodenetleyiciden) kontrol edilebilir. “ON” pininin lojik "low" kullanılması veya pinin bağlanmadan bırakılması anahtarın "OFF" olarak kullanılmasını sağlayacaktır; pinin yaklaşık olarak 1 volttan daha büyük bir değer sürülmesi ise anahtarın "ON" olarak kullanılabilmesini sağlayacaktır. “ON” pini (örneğin bir mikrodenetleyiciye bağlanan ) için maksimum gerilim değeri, anahtar voltajından (VIN) bağımsız olarak 30 V'tur.


  Ürünle İlgili Hatırlatmalar  Gönderi paketine dahil olan ürünler:

  o  Pololu P-Kanal Mosfet Güç Anahtarı Kartı
  o  Düz 6-pinli erkek header (x2)
  o  2 girişli terminal konektör (x2)

  "ON" durumundaki MOSFET'ler rezistif oldukları için, kartı ısıtan güç, transistörlerin içinden geçen akımın karesiyle orantılıdır.  55°C'de mosfetler farkedilir derecede sıcaktır ancak dokunma için güvenlidir. Transistörler 150°C ısındığında ise mutlak maksimum değerlerine ulaşmış demektir, ancak efektif soğutmayla sürekli kullanılabilir.

  Büyük akımların yük tarafına verilmesi ve yükten kesilmesi, güç bağlantılarının endüktansına bağlı olan ve kartın limitlerinin ötesinde voltaj sıçramalarına (giriş tarafında pozitif ve çıkış tarafında negatif) neden olabilir. Bu sıçramaların büyüklüğünü sınırlamak için uygun önlemler gereklidir.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.