Tüm Kategoriler
Pololu 4311

Pololu QTRX-HD-11RC Reflektans ( Yansıma ) Sensör Dizisi PL-4311

Ürün Kodu : 09.01.076.060
251,49 TL + KDV
296,76 TL (KDV Dahil)
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu QTRX-HD-11RC Reflektans ( Yansıma ) Sensör Dizisi: 11-Kanal, 4mm Pitch, RC Çıkış, Düşük Akım  sensör aralığı × sensör sayısı boyut
  (mm)
  çıkış tipi max akım optimal
  menzil
  LED kart
  4 mm × 11 45.0 × 20.0 RC (digital) 3.5 mA 26 mA 10 mm


  Pololu QTRX-HD-11RC Reflektans ( Yansıma ) Sensör Dizisi, 11 adet IR LED-fototransistör ikilisinden oluşan ve nesnelerin IR ışığı yansıtma özelliğinden yararlanan bir cisim/renk/çizgi (line detection) algıma sensörüdür. 2.9V ila 5.5V gerilimler arasında seçilen bir gerilim ile çalışır. Besleme geriliminden bağımsız LEDlerin her birinin parlaklığı ayarlanabilir (dimmable) ve tek-çift sayılı emitterler (IR LED- ışık yayıcı) topluca kartın üzerindeki CTRL pininden kontrol edilebilir (Bknz:aşağıdaki resimde 7 kanallı bir sensör örnek gösterilmiştir).

  QTRX.gif (1.31 MB)

  Genel olarak cisim sensöre ne kadar yakınsa karanlık-aydınlık okumaları arasındaki fark o kadar belirgindir. Ancak yansıtıcılığı yüksek cisimler 40mm'e kadar algılanabilir. Bunun dışında reflektans değişimi sadece mesafeden değil, sabit mesafede renk değişimininden de etkilenir ve sensör çıkışında değişim oluşturur.

  Pololu QTRX-HD-11RC Reflektans ( Yansıma ) Sensör Dizisi, QTRX yani lensli LED-fototransistör sensör kanallarından oluşur dolayısıyla bu yapı Pololu'nun QTR serisine göre daha pahalı ancak kanal başına akım gereksinimi ise daha azdır. 4mm aralıklarla yerleştirilen LED-fototransistör çiftleri yüksek yoğunluklu yerleşim olarak anılır. 

  Pololu QTRX Sensörler A tip ve RC tip çıkış üretebilirler. QTRX-HD-11RC Reflektans ( Yansıma ) Sensör Dizisinin çıkışı RC tiptir ve her sensör kanalı bağlı olduğu I/O kanalı tarafından 'high'a sürülebilmelidir. I/O kanalı önce output olarak ayarlanıp çıkış 'high'a sürülmeli sonrasında input olarak ayarlanıp I/O hattı üzerindeki voltajın 'low'a gidiş süresi ölçülmelidir. Güçlü bir reflaktas ile decay süresi (high'dan low'a geçiş süresi) bir kaç mikro saniye olurken, zayıf reflektans durumunda decay süresi bir kaç milisaniyeye kadar uzayabilir.


  RC-version.jpg (11 KB)  Özet


  Maksimum menzil: 40 mm
  Optimum menzil: 10 mm
  Minimum çalışma voltajı: 2,9 V
  Maksimum çalışma voltajı: 5,5 V
  LED akımı: 3.5 mA
  IR ışık tepe dalgaboyu: 940 nm
  Maksimum akım: 26 mA
  Sensör tipi: QTRX
  Sensör aralığı: 4.0 mm
  Sensör sayısı: 11
  Çıkış tipi: RC 
  Boyutlar: 45.0 × 20.0 × 3 mm
  Ağırlık:2.6g

  Diğer Pololu Reflektans Sensörlerimiz 


  pololu-reflektans-IR-size-comparison.jpg (192 KB)

  Üst satır: QTRX-HD-07 , QTR-HD-07  ||  Orta Satır: QTR-3 ( A - RC ), QTR-1( A - RC),  QTR-L-1  || Alt Satır: QTR-8 ( A - RC )
  Bağlantılar  o  Uygulama notları
  o  Dosyalar:

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.