pop-up-3D-printer-ve-arac.jpg (269 KB)
 - 2458

Pololu QTR-1A Reflektans Sensörü ( 2'li Paket ) PL-2458

Ürün Kod: 10.01.076.029
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu QTR-1A Yansımalı ( Reflektans ) Sensör -İkili Paket-  QTR-1A Yansımalı (Reflektans) Sensör, kızılötesi (IR) LED ve fototransistör çiftinden oluşan bir çizgi izleme (line-tracking) sensörüdür. Uygun fiyatı ve küçük boyutları (0.5" x 0.3") ile birçok yere kolaylıkla monte edilebilen bu sensör kenar algılama ve çizgi izleme fonksiyonları için bir çok robotik uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. QTR-1A Yansımalı ( Reflektans ) Sensör, ikili paket olarak satılır ve yansıma ölçümü analog çıkış olarak verilir.

  relelctance-pack-2.jpg (277 KB)


  Ürün Özellikleri

  o  Boyutlar: 0.3 "x 0.5" x 0.1 "(pinler hariç)
  o  Çalışma voltajı: 5.0 V
  o  Besleme akımı: 17 mA
  o  Çıkış formatı: analog
  o  Çıkış voltajı aralığı: 0 ila sağlanan voltaj
  Optimal algılama mesafesi: 0,125 "(3 mm)
  o  Önerilen maksimum algılama mesafesi: 0,25 "(6 mm)
  o  Başlık pinleri olmadan ağırlık: 0,008 oz (0,2 g)  Ürünün Kullanımı


  Reflektans sensörü bir IR LED ve bir fototransistörden oluşur. Fototransistör bir voltaj bölücü devre oluşturacak şekilde bir pull up drenci ile besleme gerilimine bağlanmıştır. Fototransistör üzerine yansıyıp gelen IR ışığın bir fonksiyonu olarak 0 ile Vin (genellikle 5 volttur) arasında analog bir çıkış gerilimi oluşturur. Düşük çıkış gerilimi ışınların fazlaca yansıyıp transistörü güçlü bir şekilde sürdüğünün göstergesidir.


  LED akım sınırlama direnci, VIN 5 V olduğunda LED'e yaklaşık 17 mA verecek şekilde ayarlanmıştır. Sensörün akım gereksinimi, sensörün on/off durumuna sürülerek güç tasarrufu sağlamaya yetecek şekilde bazı mikrodenetleyiciler tarafından karşılanabilir. 

  Sensör yapısal olarak algılacak yüzeye paralel bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca sensörü kullanmak için bir çok donanım arayüzü opsiyonu mevcuttur. Bunlar: 

  o  Bir mikrodenetleyicinin ADC çeviricisini kullanmak
  o  Bir komperatör ve komperatör ile ayarlanacak bir threshold değeri ile analog sinyali dijitale çevirmek ve bunu bir mikrodenetleyicinin I/O pini ile okumak
  o  Çıkışı doğrudan mikrodenetleyicinin I/O pinine bağlamak ve onun komperatörünü kullanmak (düşük yansıma durumlarında iyi sonuç vermeyebilir)

  Diğer Pololu Reflektans Sensörlerimiz 


  pololu-reflektans-IR-size-comparison.jpg (192 KB)

  Üst satır: QTRX-HD-07 , QTR-HD-07  ||  Orta Satır: QTR-3 ( A - RC ), QTR-1( A - RC),  QTR-L-1  || Alt Satır: QTR-8 ( A - RC )  Dokümantasyon
  Pololu AVR library 

  QTR Reflectance Sensors bölümüT-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.