- 3415

Pololu VL53L1X Voltaj Regülatörlü ToF Uzaklık Sensörü - 400cm max PL-3415

Ürün Kod: T7062
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu VL53L1X Voltaj Regülatörlü ToF Mesafe Sensörü - 400cm max - 1mm çözünürlük


   

  Pololu VL53L1X Voltaj Regülatörlü ToF Uzaklık Sensörlü Taşıyıcı Kartı, ST'nin VL53L1X lazer (940nm Class 1) temelli mesafe uzaklık ölçüm sensörü temelinde oluşturulmuş bir breakout/carrier kartıdır ve 400 cm'e kadar nesnelerin sensöre uzaklığını ölçer. Sensörün kullandığı lazer palsları göz için güvenlidir ve ortam ışıklandırmasından ve hedefin renk şekil ve doku gibi özelliklerinden bağımsız olarak hızlı cevaplar üretir. Sensör üzerinde kullanılan FlightSense teknolojisi yansıyan ışığın şiddetini ölçmek yerine ışığın hedefe gitme-gelme süresi toplamını ölçer. Aslında bu kısa-menzil bir LIDAR mantığıdır. Uzaklık verisi ve ortam ışığı ölçümleri (ambient light sensor sayesinde) I2C arayüzü üzerinden okunmaktadır. 

  Kart üzerinde 2.8V lineer çıkışlı bir voltaj regülatörü ve bütünleşik bir level-shifter devresi de mevcuttur. Level-shifter yapısı sayesinde uzaklık sensörünüz 2.6v - 5.5V giriş gerilim düzeylerinde çalışabilmektedir. Haberleşme ve kontrol pinleri kartın kenarında ulaşılabilir durumdadır ve 0.1" aralıkla breadboard dostu yapıda yerleştirilmiştir.

  VL53L1X.jpg (393 KB)

  VL53L1X LIDAR Sensör Kartı Üstündeki Bileşenler ve Kullanım


  1- Kartı kullanmak için en az 4 bağlantı gerekmektedir, bunlar: VIN, GND, SCL ve SDA pinleridir. VIN, 2.6V - 5.5V arası bir gerilime bağlanır ve yerleşik gerilim regülatörü VL53L1X 'e 2.8V besleme gerilimi sağlamaktadır. Harici belemeniz 3.5v altı ise doğrudan Vdd'ye bağlyarak regültörü bypass edebilirsiniz! SDA ve SCL pinleri ise I2C arayüz içindir ve gerilim seviye dönüştürücü yapıya bağlıdır. 

  2- XSHUT pini  active-low bir kapatma giriş pini ve GPIO1 pini bir open-drain outputtur. Kart üzerinde level-shifter yapısına bağlı değildirler ancak bu haliyle birçok 3.3V ve 5V mikrodenetleyici tarafından kullanılabilirler (lojik high eşiği 2.8V'u aşan 5V işlemciler kastedilmektedir.).

  VL53L1X-pinout.jpg (29 KB)3- I²C  haberleşme üzerinden uzaklık ve ışık şiddeti değerleri sorgulanabilir. Bunun için SDA ve SCL pinleri level shifter kartları VIN ile aynı voltaj düzeyinde çalışan mikrodenetleyicilerle kartın haberleşebilmesini sağlar. Kartın 7 bit slave adresi  0101001'dir ve konfigürasyon register ları üzerinden değiştirilebilir.

  4- İleri uygulamalar için algılama eşiği belli bir değerin altına çekilebilir ve bu değerin altında bir nesne algılandığında veya nesnenin menzil dışı kalmasıyla veya menzil içine girmesiyle bir kesme tetiklenebilir. VL53L1x'in öncüllerinden çok önemli bir farkı da 16x16'lik sens dizisinin (array) kapsadığı menzil alanının konfigüre edilebilir ROI (region of interest) olması ve FoV (field of view) değerinin azaltılabilmesidir. 256 algılama yapısının tümü ile FoV 27° 'dir. 

  5- "Autonomous Low Power Mode" ileri nesne algılama için kullanılabilecek bir özelliktir. Bu özellik sayesinde izlenen alanda konfgüre edilen uzaklık eşiğini aşan bir insan veya nesne tespit edildiğinde host yapı (bu sensör) uyku modundan çıkabilir veya uyku moduna girebilir.

  6-VL53L1X üç farklı modda çalışır: short,medium, long: Long mode ile maksimum 4m'lik algılama menziline ulaşılabilir ancak algılama hassasiyeti ortam ışığından etkilenir. Short mode ortam ışığından bağımsızdır ve 1.3m'ye kadar algılama yapılabilir. short mode için örnekleme oranı 50 hz iken medium velong mode için 30 hz'dir. performans, düşük örnekleme oranı ve uzun zaman penceresi (timing budget) ile artırılabilir!

   VL53L1X-performans.jpg (72 KB)  Paket İçeriği     1×7 'lik 0.1" aralıklı header
  o    1×7 'lik 0.1" aralıklı dik açılı header
  o    VL53L1X Voltaj Regülatörlü ToF Uzaklık Sensörlü Taşıyıcı Kartı


  Ürün Özeti  o   Çözünürlük: 1 mm
  o   Maksimum mesafe: 400 cm
  o   Minimum mesafe: 4 cm
  o   Arayüz: I²C
  o   Minimum çalışma gerilimi: 2,6 V
  o   Maksimum çalışma gerilimi: 5,5 V
  o   Besleme akımı: 15 mA
  o   Ağrılık: 0.5g
  o   Boyutlar: 0.5″ × 0.7″ × 0.085″


  Bağlantılar


   

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.