PEPPER - Bir Kalbe Sahip İnsansı Robot

Ürün Kod: T4279
ADET:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • PEPPER - Bir Kalbe Sahip İnsansı Robot 


  PEPPER ile Tanışın!

  [Akademik kurum ve enstitüler için özel indirimli fiyattır]

  Pepper, NAO'nun da üretici olan Aldebaran Robotics ve SoftBank Robotics firmalarının ortak ürünüdür ve 2014 yılında tanıtılmıştır. Robotların gelecekte insanların yaşamını zenginleştirmede ve mutlu bir toplum oluşturmada önemli bir rol oynayacağını düşünen SoftBank Robotics, o ana kadar Pepper'ın geliştirilmesi konusunda önemli yol kateden Aldebaran Robotics ile iş birliğine giderek insanların duygularını okuyabilen ve yine onların duygu durumunu değiştirebilen Pepper'ı 2015 yılında piyasaya sürmüştür. Pepper sahip olduğu duygu-durum motoru (emotion engine) ve bulut yapılı yapay zeka (cloud AI) mekanizmlarıyla gerçekçi ve şaşırtıcı derecede gelişmiş insan tepkileri ortaya koymaktadır.

   
                                               


  Pepper
  ile insansı robotlarda ortaya konan en büyük iyileştirme, daha önceki robotlarda ortaya konulamayan insanlarla etkileşime girme ve oluşturacağı tepkileri insanlardan gördüğü davranışlara göre kendi kendine seçme ve sergilemedir. Yani Pepper; kameraları, dokunma sensörleri, hoparörleri, ivmelenme sensörleri ile verileri toplar ve size duygusal bir tepki verir. Mesela onu takdir ederseniz sevinir, bazen yüksek sesle konuşmaya başlar veya iç geçirir. Karanlıkta kalması durumunda gerilir. Bu tür duyguları yansıtırken ise omuzundaki ışıklı işaretçileri veya önündeki tableti kullanır. Yani robotunuz sizinle birlikte gelişir. Pepper; yavaş yavaş kişilik özelliklerinizi, tercihlerinizi hatırlar ve zevkinize ve alışkanlıklarınıza adapte olur.


  Pepper, 
  satın alındığında üzerinde yerleşik olarak gelen temel özellikler (örneğin; aile üylerini tanıma, duyguları ifade etme, fotoğraf çekme, akıllı telefonlarla bağlantıya geçme gibi... ) duruma göre otomatik olarak eklenebilecek ve güncellenebilecek robot platformudur.
  Bunun dışında
  Pepper'dan istediğiniz farklı davranışlarlar için şu ana kadar 200'den fazla (temel uygulamalar + kullanıcılar tarafından geliştirilenler) işlevsel uygulamanın yüklendiği Pepper AppStore'u ziyaret etmeniz yeterlidir. Bu platformda mevcut olan uygulamalar Pepper üzerine kolaylıkla indirilir ve kurulur. Appstore'daki uygulamalara örnek olarak bebeklerin dönemsel olarak boy ve kilo ilerlemesini görsel olarak kaydededen Scaler, akıllı telefon üzerinden Pepper'dan herhangi bir şey yapmasını veya çevresinde kimler olduğunu göstermesini isteyebileceğiniz Pepper ME, Pepper'ın güncel haberleri Yahoo üzerinden araştırıp sizin için seslendirebileceği Real-time Searching ve çocukların renkleri veya hayvanları veyahut da İngilizce öğrenmelerini yapacağı seslendirmeler ve görsellerle destekleyen Y!Kids Picture Book ve English Picture Book verilebilir. Pepper üzerine bir çok geliştme yapan serbest geliştirici olduğundan bunlar arasında çeşitli yarışmalar da düzenlenmektedir. Örneğin 2015'de yapılan böyle bir yarışmayı hızla yaşlanan bir nüfusa sahip Japonya için çok şey ifade edebilecek ve demanslı hastaları hedef alan  "Nin Nin Pepper" adlı bir uygulama kazanmıştır.
  PEPPER: Gerçek bir iş asistanı! Hatta daha fazlası!


  Pepper gerçek bir otonom robot ve çeşitli ortamlarda bir robot asistan olarak çalışabilecek bir yapıya sahiptir. Çocukların bir şeyler öğretmek, günlük haberleri seslendirmek ve ailenizin eğlence kaynağı olmasının yanında Pepper'ı bir iş asistanı olarak da kullanbilirsiniz. İşte , Pepper'ı iş asistanı olarak seçmenizi haklı çıkaracak sebepler:

  İlgi Çekici Olması: Pepper iş yerinizde, internet sayfanızda oluşturabileceğiniz ilgiden ve trafikten daha fazla ilgi toplamanızı sağlar. Bunu iş yerinizi bireysel olarak ziyaret eden müşterilerinizin artmasıyla hemen anlarsınız.

  Karşılama görevlisi olarak kullanılabilme:
  Müşteriler iş yerinize adım atar atmaz, Pepper onları algılar ve onları karşılar. Gidecekleri yer konusunda onları yönlendirebilir.

  Eğlence sağlamak:
  Pepper müşterilerinizi eğlendirebilir ve onlara farklı bir tecrübe sunabilir. Bu da ziyaretçi sayınızı ve müşterilerinizin size bağlılığını arttırabilir (ÖRN:  Pepper, Avrupa'da Carrefour süper marketlerinde eğlenceli aktiviteler düzenleyen ve ziyaretçi memnuniyetini bir dizi soru sorarak izleyen bir sistem olarak mevcuttur. ).

  Rehberlik etme: Pepper, iş yerinize gelen kişleri belli bir yere, servise veya ürüne doğru yönlendirebilir ve bu şekilde iş gücünden tasarruf etmenizi ve servis iyileştirmenizi sağlayabilir.

  Ürünler hakkında bilgi verme ve tavsiyede bulunma: Pepper, ürün ve hizmetler hakkında bilgi verebilir ve öneriler sunabilir. Ürün ve hizmetleri, müşterilerin profillerine ve satın alma geçmişine uyarlanmış  bir biçimde önerir ve bu şekilde bir pazarlama-satış elemanı olarak çalışabilir (ÖRN: Nestle Japonya, Aralık 2014'te Pepper'ı Nescafé mağazalarına entegre etmeye başladı ve müşterilere farklı ürün ve hizmetler hakkında bilgi vermek için yaklaşık 1.000 mağazayı Pepper ile donatmayı planlamaktadır.).
  Müşterilerin bilgisini arttırma:
   Pepper humanoid robot, müşteri memnuniyetini ölçebilir; müşteri görüşlerini memnuniyet endeksleri şeklinde veya açık ve kapalı sorulara verilen yanıtların ses veya metin olarak kaydını tutarak belirleyebilir.


                                                 TEKNİK ÖZELLİKLER

  İşitme ve Konuşma: Duyguları yorumlama ve etkileşim kurma, Pepper'ın kafasında bulunan 4 yönlü mikrofon olmadan mümkün olmayacaktır. Mikrofonlar ona, seslerin nereden geldiğini algılama ve konumunuzu belirleme imkanı verir.

  Görme: Pepper, karmaşık ortamlarda, 3D kamerayla ve hareketleri tanımlamasını ve muhataplarının yüzündeki duyguları tanımasını sağlayan 2 HD kamerasıyla görme işlevini yerine getirmektedir.

  Bağlantı: İnternet'e doğrudan bağlanan Pepper, en yeni haberleri, hava durumunu ve hatta bir yemek tarif bulmanıza yardımcı olmak için sizi bilgilendirir!

  Tablet: Pepper, seçim yapmanıza yardımcı olmak için tabletini kullanır, aynı zamanda bu tablet kendi duygularını ifade etmesini sağlar

  Kontrol ve denge: Pepper çarpışma önleme sistemi sayesinde beklenmeyen çarpışma riskini azaltmak için hem insanları hem de engelleri tespit eder. 

  Hareket ve otonomi: Pepper'ın hareketlerinin esnekliği ve akışkanlığı sizi şaşırtacak! 3 adet çok yönlü tekerlek, 360 ° boyunca maksimum 3 km/s  hızda serbestçe hareket etmesini sağlamaktadır. Pepper'ın hareketlerini sayıları 20'den az olmayan (baş, kol, arka) motorlar büyük bir hassasiyetle kontrol eder. Son olarak, Pepper ona yaklaşık 12 saatlik çalışma imkanı sağlayan yüksek kapasiteli bir lityum iyon pil ile donatılmıştır.

  Yüksek Çözünürlüklü Görüş: Pepper, iki yüksek çözünürlüklü kameranın yanı sıra çevresini etkili bir şekilde anlamasını sağlayan bir 3B kamera ile donatılmıştır. Görüntüler, yüzleri ve nesneleri belirleyebilen şekil tanıma yazılımı ile işlenir.

  Sensör ağı: Pepper çok sayıda sensöre sahiptir: iki ultrasonik verici ve alıcı, altı lazer sensörü ve bacaklarına yerleştirilmiş 3 adet engel dedektörü. Başına yerleştirilmiş 3 adet sensöre ek olarak düşünülebilen bu sensörler, ona yakınındaki (3 metreye kadar) objeler hakkında bilgi verir. Pil içindeki bir diğer sensör, şarj düzeyini ve sıcaklığını gösterir. Pepper, elinde oyun oynarken veya sosyal etkileşimde bulunurken kullabileceği dokunmatik algılayıcılara da sahiptir.

  Dünyaya bağlı: Otonom internet erişimi için Pepper, 802.11a / b / g / n kablosuz bağlantı ile donatılmıştır.

  Tüm sistemlerin ve çevresel birimlerin kontrolü Naoqi olarak adlandırılan ve Intel Atom teknolojisine sahip bir işlemci üzerinde koşmaktadır.


  ÖZET


  Özellik Değer
  Boyutlar 121cm X 48cm X 42,5cm
  Ağırlık 29kg
  Batarya Li-ion batarya
  Kapasite: 30.0Ah / 795Wh
  Çalışma süresi: yaklaşık 12 saat
  Sensörler
  Baş Mikrofon x 4, RGB kamera x 2,3D sensör x 1,
  Dokunmatik sensör x 3
  Gögüs Jiroskop x 1
  Eller Dokunma sensörü x2
  Bacaklar Sonar sensörü x 2, Lazer sensörü x 6, Tampon sensörü x 3,
  Jiroskop x 1
  Hareketli Parçalar Hareket dereceleri:
  Baş (2 °), Omuz (2 ° L & R), Dirsek (2 rotasyon L & R),
  Bilek (1 ° L & R), 5 parmaklı el (1 ° L ve R), Kalça (2 °),
  Diz (1 °), Taban (3 °)
  20 Motors
  Ekran 10.1-inch touch display
  Platform NAOqi OS
  Ağ Bağlantısı Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n (2.4GHz/5GHz)
  Ethernet x1 (10/100/1000 base T)
  Hareket Hızı Saatte 3 kilometreye kadar (2 mil / saat)
  Tırmanma 1,5 santime kadar (0,6 inç)

   
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.