PEPPER - Bir Kalbe Sahip İnsansı Robot

Ürün Kod: T4279
ADET:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • PEPPER - Bir Kalbe Sahip İnsansı Robot 

  [Akademik kurum ve enstitüler için özel indirimli fiyattır]

  Pepper, NAO'nun da üretici olan Aldebaran Robotics ve SoftBank Robotics firmalarının ortak ürünü olarak 2014 yılında tanıtılan bir robot platformudur. Robotların gelecekte insanların yaşamını zenginleştirmede ve mutlu bir toplum oluşturmada önemli bir rol oynayacağını düşünen SoftBank Robotics, o ana kadar Pepper'ın geliştirilmesi konusunda önemli yol kat eden Aldebaran Robotics ile iş birliğine giderek insanların duygularını okuyabilen ve duygu durumlarını değiştirebilen Pepper'ı 2015 yılında piyasaya sürmüştür. 

                                               


  Pepper ile insansı robotlarda ortaya konan en büyük iyileştirme, daha önceki robotlarda bulunmayan insanlarla etkileşime girme ve oluşturacağı tepkileri insanlardan gördüğü davranışlara göre kendi kendine seçme ve sergileme durumlarıdır. Yani Pepper; kameraları, dokunma sensörleri, hoparlörleri ve ivmelenme sensörleri ile verileri toplar ve sevinme, yüksek sesle konuşma, karanlık ortamda gerilme ve iç geçirme gibi duygusal tepkiler verir. Bu tür duyguları yansıtırken ise omzundaki ışıklı işaretçileri ya da önündeki tableti kullanır. Pepper; yavaş yavaş kişilik özelliklerinizi, tercihlerinizi hatırlar ve zevkinize ve alışkanlıklarınıza adapte olur, yani sizinle birlikte gelişimini sürdürür. Ayrıca sahip olduğu duygu durum motoru (emotion engine) ve bulut yapılı yapay zekâ (cloud AI) mekanizmalarıyla gerçekçi ve şaşırtıcı derecede gelişmiş insani tepkileri ortaya koyar.        Pepper, satın alındığında üzerinde yerleşik olarak gelen aile üyelerini tanıma, duyguları ifade etme, fotoğraf çekme ve akıllı telefonlarla bağlantıya geçme gibi temel özellikler duruma göre otomatik olarak eklenebilen ve güncellenebilen bir robot platformudur. 
  Ayrıca Pepper'dan istenilen farklı davranışları eklemek için şu ana kadar 200'den fazla işlevsel uygulamanın yüklendiği Pepper AppStore'u ziyaret etmek yeterlidir. Bu platformda mevcut olan uygulamalar Pepper üzerine kolaylıkla indirilir ve kurulur. Appstore'daki uygulamalara örnek olarak bebeklerin dönemsel olarak boy ve kilo gelişimini görsel olarak kaydeden Scaler, akıllı telefon üzerinden Pepper'dan herhangi bir şey yapmasını veya çevresinde kimler olduğunu göstermesini sağlayan Pepper ME ve Pepper'ın güncel haberleri Yahoo üzerinden araştırıp seslendirmesine imkân tanıyan Real-time Searching verilebilir. Ayrıca Pepper'dan istenilen farklı davranışları eklemek için şu ana kadar 200'den fazla işlevsel uygulamanın yüklendiği Pepper AppStore'u ziyaret etmek yeterlidir. Bu platformda mevcut olan uygulamalar Pepper üzerine kolaylıkla indirilir ve kurulur. Appstore'daki uygulamalara örnek olarak bebeklerin dönemsel olarak boy ve kilo gelişimini görsel olarak kaydeden Scaler, akıllı telefon üzerinden Pepper'dan herhangi bir şey yapmasını veya çevresinde kimler olduğunu göstermesini sağlayan Pepper ME ve Pepper'ın güncel haberleri Yahoo üzerinden araştırıp seslendirmesine imkân tanıyan Real-time Searching verilebilir.   PEPPER: Gerçek bir iş asistanı! Hatta daha fazlası!

  Pepper gerçek bir otonom robottur ve çeşitli ortamlarda bir robot asistan olarak çalışabilecek bir yapıya sahiptir. Çocuklara bir şeyler öğretmek, günlük haberleri seslendirmek ve aileyi eğlendirmek gibi işlevleri bulunan Pepper, tasarımında yer alan özellikler sayesinde bir iş asistanı olarak da kullanılabilmektedir. Şimdi, bu teknik ve tasarımsal özelliklerin neler olduğuna bir göz atalım:

  İlgi Çekici Olma: Pepper; iş yerinizde, internet sayfanızda oluşturabileceğiniz ilgiden ve çekebileceğiniz ziyaretçiden daha fazla ilgi ve ziyaretçi toplamanızı sağlar. Bunu iş yerinizi ziyaret eden müşterilerinizin artmasıyla hemen anlarsınız.

  Karşılama Görevlisi Olarak Kullanılabilme: Müşterileriniz iş yerinize adım atar atmaz Pepper, onları algılar ve karşılar. Ziyaretçilerinizi gidecekleri yer konusunda yönlendirebilir.
  Eğlence Bir Ortam Yaratabilme: Pepper müşterilerinizi eğlendirebilir ve onlara farklı bir tecrübe sunabilir. Bu da ziyaretçi sayınızı ve müşterilerinizin size bağlılığını artırabilir. Örneğin Pepper, Avrupa'da Carrefour süper marketlerinde eğlenceli aktiviteler düzenlemekte ve ziyaretçi memnuniyetini bir dizi soru sorarak izlemektedir

  Rehberlik Edebilme: Pepper, iş yerinize gelen kişileri belli bir yere, servise veya ürüne doğru yönlendirebilir ve bu şekilde iş gücünden tasarruf etmenizi ve servisi iyileştirmenizi sağlayabilir..
  Ürünler Hakkında Bilgi Verebilme ve Öneride Bulunabilme: Pepper, ürün ve hizmetler hakkında bilgi verebilir ve öneriler sunabilir. Ürün ve hizmetleri, müşterilerin profillerine ve satın alma geçmişine uyarlanmış bir biçimde önerir ve bu şekilde bir pazarlama-satış elemanı olarak çalışabilir. Örneğin Nestle Japonya, Aralık 2014'te Pepper'ı Nescafé mağazalarına entegre etmeye başladı ve müşterilere farklı ürün ve hizmetler hakkında bilgi vermek için yaklaşık 1.000 mağazayı Pepper ile donatmayı planları arasına dahil etti.

  Müşterilerin Bilgisini Artırma: Pepper humanoid robot, müşteri memnuniyetini ölçebilir; müşteri görüşlerini memnuniyet endeksleri şeklinde veya ses ve metin olarak kayıt altında tutabilir.                                     


                                               


  TEKNİK ÖZELLİKLER

  İşitme ve Konuşma: Pepper, kafasında bulunan 4 yönlü mikrofon sayesinde, duyguları yorumlama ve etkileşim kurma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Mikrofonlar ona, seslerin nereden geldiğini algılama ve konumu belirleme imkânı verir.

  Görme: Pepper, karmaşık ortamlarda 3D ve 2 HD kamerayla görme işlevini yerine getirmektedir. Ayrıca Pepper, iki yüksek çözünürlüklü kameranın yanı sıra çevresini etkili bir şekilde anlamasını sağlayan bir 3B kamera ile donatılmıştır. Görüntüler, yüzleri ve nesneleri belirleyebilen şekil tanıma yazılımı ile işlenir.

  Bağlantı: İnternet'e doğrudan bağlanan Pepper; en yeni haberleri, hava durumunu ve hatta bir yemek tarif bulmanıza yardımcı olur.

  TabletPepper, seçim yapmanıza yardımcı olmak için tabletini kullanır, aynı zamanda bu tablet kendi duygularını ifade etmesini sağlar.

  Kontrol ve Denge: Pepper, çarpışma önleme sistemi sayesinde çarpışma riskini azaltmak için hem insanları hem de engelleri tespit eder. 

  Hareket ve Otonomi: 3 adet çok yönlü tekerlek, 360 ° boyunca maksimum 3 km/s hızda serbestçe hareket etmesini sağlamaktadır. Pepper'ın hareketlerini sayıları 20'den az olmayan (baş, kol, arka) motorlar büyük bir hassasiyetle kontrol eder. Ayrıca Pepper, yaklaşık 12 saatlik çalışma imkânı sağlayan yüksek kapasiteli bir lityum iyon pil ile donatılmıştır.

  Sensör Ağı: Pepper çok sayıda sensöre sahiptir. İki ultrasonik verici ve alıcı, altı lazer sensörü ve bacaklarına yerleştirilmiş 3 adet engel dedektörü... Başına yerleştirilmiş 3 adet sensöre ek olarak kullanılan bu sensörler, Pepper’a yakınındaki (3 metreye kadar) objeler hakkında bilgi verir. Pil içindeki bir diğer sensör, şarj düzeyini ve sıcaklığını gösterir.  

  Dünyaya Bağlı: Pepper otonom internet erişimi için, 802.11a / b / g / n kablosuz bağlantı ile donatılmıştır.

  ÖZET  Özellik Değer
  Boyutlar 121cm X 48cm X 42,5cm
  Ağırlık 29kg
  Batarya Li-ion batarya
  Kapasite: 30.0Ah / 795Wh
  Çalışma süresi: yaklaşık 12 saat
  Sensörler
  Baş Mikrofon x 4, RGB kamera x 2,3D sensör x 1,
  Dokunmatik sensör x 3
  Gögüs Jiroskop x 1
  Eller Dokunma sensörü x2
  Bacaklar Sonar sensörü x 2, Lazer sensörü x 6, Tampon sensörü x 3,
  Jiroskop x 1
  Hareketli Parçalar Hareket dereceleri:
  Baş (2 °), Omuz (2 ° L & R), Dirsek (2 rotasyon L & R),
  Bilek (1 ° L & R), 5 parmaklı el (1 ° L ve R), Kalça (2 °),
  Diz (1 °), Taban (3 °)
  20 Motors
  Ekran 10.1-inch touch display
  Platform NAOqi OS
  Ağ Bağlantısı Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n (2.4GHz/5GHz)
  Ethernet x1 (10/100/1000 base T)
  Hareket Hızı Saatte 3 kilometreye kadar (2 mil / saat)
  Tırmanma 1,5 santime kadar (0,6 inç)

   
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.