pop-up-rev1.jpg (738 KB)
 - EF10006

Infrared Proximity Sensor - Sharp 2Y0A710

Ürün Kod: 10.01.027.009
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • INFRARED PROXIMITY SENSOR - Sharp 2Y0A710


  Uzaklık ölçümünde infrared (IR) sensörler yaygın olarak kullanılmaktadır. Ultrasonik (US) sensörlere göre daha ucuz ve hızlıdır. Ancak, IR sensörler doğrusal olmayan karakteristiğe sahiptir. Cisim yüzeylerinin özelliklerine göre farklı tepki verdikleri için yüzeyin yansıtma, saçılma ve soğurma özellikleri önceden bilinmelidir.

  Kızılötesi (IR) yaklaşım sensörü (proximity sensor) - Sharp GP2Y0A41SK0F, üzerinde bulunan kızılötesi (870nm dalga boyu) verici ve alıcısıyla uzaklık ölçümü yapan Sharp tarafından üretilmiş bir IR sensördür. Lens aracılığı ile IR LED tarafından dar huzmeli ışık yayılır. Cisimden yansıyan ışık, ikinci bir lens aracılığıyla konuma duyarlı foto algılayıcı (PSD: Position Sensible Photo Detector) tarafından alınır. Foto algılayıcının iletkenliği ışığın geldiği konuma göre değişir. İletkenliğe bağlı olarak bir gerilim üretilir. Bu gerilim değerine göre uzaklık hesaplanır ve çıkış sinyali üretilir. Cisimlerin ışığı yansıtma oranı, çevresel sıcaklık ve operasyon süresi Kızılötesi (IR) yaklaşım sensörü (proximity sensor) - Sharp GP2Y0A41SK0F performansını çok fazla etkilemez çünkü bu sensör triangulasyon metodunu kullanır. Bu sensör algılanan uzaklığa karşılık gelen çıkış voltajını ürettiğinden bir yaklaşım sensörü (proximity sensor) olarak da kullanılabilir. Ayırca sensörün RoHS uyumluluğu da vardır.

  UYARI: Sensörün IR çıkışı temiz tutulmalıdır. Toz, su veya yağ cihaz karakteristiğini bozacaktır. Ayrıca sensörün doğrudan güneş ışığına maruz kaldığı durumlarda da bir interferans olacağından doğru ölçüm almak mümkün olmayacaktır. Ölçümleriniz sırasında sensörü belirtilen durumlardan uzak tutmaya ve sensörü yıkayarak temizlememeye özen gösterin.


  Sharp_2Y0A710_Arduino_Connection.jpg (29 KB)

   

  KULLANIM ALANLARI

  Projektörler
  Robot temizleyiciler
  Aydınlatma için otomatik anahtarlama yapana elemanlar
  Eğlence ekipmanları
  Endüstriyel ekipmanlar
  Ev aletleri
  Yarışma robotları  ÖZET

  Çalışma voltajı: 4.5VDC - 5.5VDC
  Çıkış ucu voltajı: -0.3VDC ---- (Vcc+0.3) VDC
  Ölçüm aralığı: 100cm - 500cm
  Uzunluk değişimine karşı çıkış voltajı değişimi: 100cm 'den 200cm değişen uzaklığa karşı 0.5V(min), 0.9V(max) arası Vo değişimi (Beyaz bir kağıt ile test yapılmıştır.)
  Çalışma sıcaklığı: -10 derece - +60 derece
  Ebatlar:58mm x 17.6mm x 22.5
  Akım: 30 mA (tipik değer)

   robotsepeti.com fonksiyonel ve ihtiyaca uygun Elecfreaks ürünleriyle size en uygun çözümleri sunar!

  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.