Raspberry Pi 4 - 8GB

Ürün Kod: T7221
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Raspberry Pi 4 Model B- 8GB : 8Gb Ram ile İleri Linux İşlemleri!

  Raspberry Pi 4 (Bu ürün üzerinde 8 GB RAM mevcuttur!)

  Raspberry Pi 4 Model B - 8GB Versiyon, Raspberry Pi Foundation tarfından piyasaya sürülen en yüksek RAM kapasitesine sahip geliştirme kartıdır. Kişisel PC lerin rahatlıkla yerini alabilecek Raspberry Pi 4 Model B 8Gb özellikler anlamında 4Gb versiyonla neredeyse (RAM hariç) aynıdır. Eski 4GB versiyon sahip olduğu RAM kapasitesi ile multitasking (birden fazla işin aynı anda yapılması), sık kullanılan dosyaların saklanması ve bu dosyalara hızlı erişim(file-caching) gibi işlemlerde 2GB versiyona göre iyileşme sağlamıştır. 8Gb'lık  versiyon ise 4Gb'a göre bu ve benzeri uygulamlarda daha iyi performans vermektedir.

  Peki Raspberry Pi 4 Model B - 8GB' a geçiş yapmak ne tür işlemlerde eski versiyonlara göre bir iyileşme sağlayacaktır?

   o  Yüksek Yoğunluklu Multitasking

  Önceki 4Gb ve 2 Gb kartlardaki Raspian OS 32 bit yapıdadır ve bu yapı Pi ile çalışan herhangi bir uygulamayı 4GB kullanım ile sınırlanmaktadır. Bu sebeple 8GB karta 64 bit kernel kullanılmış tek bir prosesin 4GB dan fazla RAM kullanabilmesine imkan sağlanmış ve genel performansın iyileşmesi sağlanmıştır. Bu kullanımda yüksek yoğunluklu multi-tasking de gerekli olan işlem gücü bu şekilde karşılanmıştır.

  pi-64-bit.jpg (13 KB)

   o  Sanal Makinaları Çalıştırın

  Raspberry Pi kartınızda sanal makineler çalıştırmak isterseniz ve RAM sınırlamaları nedeniyle bunu yapamıyorsanız, 8GB sürümü kullanışlı olacaktır. Sanal makineleri çalıştırırken tüm donanım kaynakları bölündüğünden, 8 GB RAM size farklı sanal makinelere ayırmanız ve aynı anda sorunsuz çalışmanız için yeterli bellek sağlayacaktır.

  pi-VM.jpg (14 KB)

   o  RAM Diskleri Oluşturun

  Raspberry Pi 4 Model B - 8GB Versiyon ile RAM diskleri oluşturabilir ve diskteki verilerinize çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  o  Database ve WEB Server ları çalıştırın

  Bu versiyon üzerindeki 8Gb RAM dan, kartınızı bir WEB server veya bir database server olarak kullanmak istediğinizde faydalanabilirsiniz. 8GB RAM ile aynı anda daha fazla istemciyi destekleyebilir veya veritabanınızdaki verilerin büyük oranda hafızaya alınıp hızlı işlem yeteneğine kavuşmayı sağlayabilirsiniz!

  pi-web-server.jpg (15 KB)

  2GB, 4GB ve 8GB versiyonlarda ortak donanım özelliklerine göz atalım:


  Hafıza ve İşlemci 

  Kartın, 1.5GHz'de çalışan 64 bitlik dört çekirdekli Cortex-A72 (ARM v8) bir Broadcom BCM2711 işlemcisi bulunmaktadır. Pi 3 B + yalnızca 1GB RAM opsiyonuyla mevcutken, Pi 4 2GB, 4GB veya 8GB belleğe sahip 3 sürümde gelir.

  raspberry pi-4.jpg (113 KB)

  Güç

  Güç konektörü için USB mikro-B'den USB-C'ye geçiş yapılmıştır. Bu şekilde, fazladan 500mA'lık bir akımı desteği kazanılmış ve Raspberry Pi kartına bağlı USB aygıtları için, yoğun CPU yükü altında bile 1.2A  çıkış sağlanabilmektedir.  Video

  Mevcut kart ölçülerinde (önceki Raspberry Pi 3 ölçülerinde) kalarak çift ekran çıkışı almak için, A tipi (tam boyutlu) HDMI konektörü bir çift D tipi (mikro) HDMI konektörle değiştirilmiştir. İki adet mikro HDMI bağlantı noktası ve 60Hz'de 4K'a kadar çözünürlükler için donanım video kod çözme desteği de bulunmaktadır. Bu, daha büyük ve daha rahat bir masaüstü çalışma alanı oluşturmak için bir çift monitörü bağlayabileceğiniz veya oturma odasında 4K TV'ye bağlayabileceğiniz ve bu çözünürlüğü gerçekten kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, daha eski ekranlara bağlamak için 3,5 mm 4 kutuplu stereo ses / kompozit video bağlantı noktasını da kullanabilirsiniz.  Ethernet ve USB bağlantıları

  Gigabit Ethernet magjack portu kartın sağ alt köşesinden sağ üst köşesine alınmış ve PCB yönlendirmeleri büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. 4 pinli Ethernet Üzerinden Güç (PoE) konektörü aynı konumda bulunmaktadır, böylece Raspberry Pi 4 PoE HAT uyumluluğunu korumaktadır.  Yeni Raspberry Pi OS (64 Bit)

  Raspberry Pi 4 Model B - 8Gb versiyonun işlem kapasitesini iyileştirmek için Raspberry Pi OS isimli yeni işletim sistemi artık Raspberry Pi Foundation tarafından resmi olarak desteklenen işletim sistemidir. Raspberry Pi Imager ise bu işletim sistemine kurmak için önerilmektedir. Bunun yanında Debian Buster (desktop için) ve yeni versiyonları ve 3 . parti işletim sistemleri Raspberry Pi 4 Model B - 8Gb tarafından desteklenmektedir.   Aksesuarlar

  Raspberry Pi 4 kart boyutlarına göre yeniden tasarlanmış Raspberry Pi 4 muhafaza kutusu renkli görünümü ve dayanıklı plastiğiyle kart için gerekli korumayı sağlamaktadır! Bunun yanında USB-C güç bağlantısı özel üretim kablo konektör yapısıyla müşterilere sunulmaktadır.

   


  Raspberry Pi 4 - 4Gb ile Raspberry Pi 4- 8 Gb Kartları Birbirinden Ayırma

  raspberry-pi-4-4gb-8gb-fiziksel-fark.jpg (67 KB) 

  Raspberry Pi 4 8Gb kart,  diğer kartlardan üzerindeki switch mode güç kaynağı için kullanılan çiplerin karakteristik görünümü ile ayırt edilebilmektedit (Yeşil kutu içindeki devre görünümüne bakınız!)

  Raspberry Pi 4 Model B - 8GB Ürün Özeti
  o  1,5 GHz dört çekirdekli 64-bit ARM Cortex-A72 CPU
  o  8GB LPDDR4-3200 SDRAM
  o  Gigabit (1 Gb) Ethernet
  o  2.4 GHz ve 5.0 GHz IEEE 802.11ac kablosuz haberleşme
  o  Bluetooth 5.0 BLE haberleşme
  o  USB-C üzerinden besleme opsiyonu
  o  40 pin GPIO
  o  2 micro-HDMI portu (4kp60 a kadar destekleyebilir)
  o  2 yollu MIPI DSI ekran portu
  o  2 yollu MIPI CSI kamera portu
  o  4 kutuplu stereo audio ve komposite video portu
  o  İki adet USB 3.0 ve iki adet USB 2.0 bağlantı noktası
  o  İşletim sistemi yüklemek ve data saklamak için Micro-SD kart slotu
  o  4K'a kadar çözünürlüklerde çift monitör desteği
  o  OpenGL ES 3.1'i destekleyen VideoCore VI grafikleri
  o  HEVC video (4Kp60 donanım kod çözme)
  o  Daha önceki Raspberry Pi ürünleriyle tam uyumluluk
  o  USB-C portu üzerinde 5V besleme ve minimum 3A akım sağlayabilme
  o  GPIO üzerinden 5V besleme ve 3A akım sağlayabilme
  o  Ayrı tedarik edilen PoE HAT ile PoE desteği
  o  o-50 °C arasında çalışabilme

  Raspberry Pi 4 ile Rapsberry Pi 3 B+ Karşılaştırması


  Raspberry Pi 4 Raspberry Pi 3 B+
  CPU Broadcom BCM2711
  Quad core Cortex-A72 @ 1.5GHz
  Broadcom BCM2837B0
  Quad core Cortex-A53 @ 1.4GHz
  GPU VideoCore VI @ 500Mhz VideoCore IV @ 250-400MHz
  RAM 1GB, 2GB or 4GB LPDDR4-2400 SDRAM 1GB LPDDR2 SDRAM
  USB 2x USB-a 2.0, 2x USB-A 3.0, 1x USB-C 4x USB-A 2.0 portları
  Display portları 2x microHDMI Full-size HDMI (tekli)
  Bağlantı 802.11ac Wi-Fi, Gigabit Ethernet, Bluetooth 5.0 802.11ac Wi-Fi, 300Mbps Ethernet, Bluetooth 4.0
  Diğer 40-pin GPIO header, 3.5mm odyo port,
  kamera modülü desteği, kompozit video
  40-pin GPIO header, 3.5mm odyo port, kamera modülü desteği, kompozit video

  Bağlantılar


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.