SparkFun I2C DAC Breakout MCP4725

Ürün Kod: 10.08.095.009
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • SparkFun  I2C DAC Breakout MCP4725 - SparkFun Dijital-Analog Çevirici Breakout Kartı

  Sparkfun MCP4725 I2C DAC Breakout Kartı, dijital sinyalleri analog sinyallere çevirmenizi sağlayan MCP4725 üzerine kurulu bir brekaout kartıdır. I2C haberleşme ile veri iletimi sağlar. Bu breakout kartı  2.7V ila 5.5V arasında herhangi bir voltaj düzeyinde çalışabilmektedir bu da 5v ve 3.3v mikroişlemcilerle çalışabileceği anlamına gelmektedir.

  Projenizde, dijital bir kaynaktan bir sinüs dalga veya bir ses çıkışı gibi bir analog sinyal çıkışı yapmak istediğinizde bir DAC kullanmanız gerekecektir ve MCP4725 bu ve daha farklı çeşitlerde dalga formlarını elde etmeninizi sağlamaktadır.

  MCP4725 Breakout'un bu sürümü, IC footprint, I2C pinout dahil olmak üzere kartla ilgili birkaç soruna iyileştirme getirmiştir. Projelerinize daha iyi entegre olacak şekilde genel kart boyutları değiştirilmiştir ve kart üzerinde birkaç küçük değişiklik yapılmıştır. DAC Breakout kartında, MCP4725 DAC entegresini kullanmak üzere  GND ve Signal OUT pinlerini de kapsayacak şekilde ihtiyacınız olacak tüm pinler kart üzerinde hazır edilmiştir. Temel I2C bağlantısı için SCL, SDA, VCC ve başka bir GND var. Ayrıca, bir veriyolunda birden fazla MCP4725 olmasını istiyorsanız, bu karttaki pull-up dirençleri devre dışı bırakılabilir.


  Sparkfun MCP4725 I2C DAC Breakout Kartı Donanımına Kısa Bakış

  1- Pin Dizilimi: Kart üzerindeki pin dizilimi I2C pin dizilimine uygundur (bknz aşağıdaki resim). Dolayısıyla DAC kartınız bir Arduino veya başka mikrodenetleyiciye doğrudan takılabilir. Ayrıca osiloskop veya başka bir aygıt bağlantısı için GND ve OUT pinleri I2C pinlerini yanında yer almaktadır. Bu iki pin I2C headerlarına ters yönde ikili grup halinde başka bir header ile lehimlenerek daha kolay bağlantı elde edilebilir.

  alt text
  2- I2C adresi: Kartın I2C adresi değiştirlebilir. Bir veriyolu üzerinde birden fazla DAC kullanmak istediğinizde aşağıdaki şekilde yeşil kutu içinde yer alan bölgede lehim bağlantısını GND'den kopararak VCC padi için yapabilirsiniz. Birden fazla DAC kullanımında sadece bir kartın pull-uplarının aktif olması yeterlidir. Yine bu amaçla aşağıda sağda verilen şekilde yeşil kutu içerisndeki jumper konumu değiştirilerek pull-up dirençleri inaktif edilebilir. 

  address selectionpullup enable
  3- Örnek Bir Header Lehimleme

  alt text
  Özellikler (ÖZET)


  o   12 bit çözünürlük
  o   I2C Arayüzü (Standart, Hızlı ve Yüksek Hızlı mod desteklenir)
  o   Küçük boyutlarda tasarım
  o   2.7V - 5.5V besleme
  o   Ayarları saklamak için dahili EEPROM
   


  Bağlantılar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.