- 2119

Pololu 5V Voltaj Yükseltici/Düşürücü Regülatör S7V7F5

Ürün Kod: T5021
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu 5V Voltaj Yükseltici/Düşürücü Regülatör S7V7F5
  Pololu S7V7F5  buck- boost (step-down - step-up) regülatör; giriş voltajının çıkış voltajına kıyasla daha yüksek veya daha düşük değerlere sahip olabildiği durumlarda tercih edilebilecek bir anahtarlamalı güç kaynağı (switched mode power supply) kartıdır. Pololu S7V7F5  DC-DC konvertör olarak da işlev görür ve çıkışında sabit kararlı bir gerilim oluşturur. SMPS'ler özellikle kart giriş voltajı ile istenen çıkış voltajı arasında fark büyük olduğunda kararlı ve yüksek kazançlı olarak çalışır ve doğrusal regülatörlere avantajlı duruma gelir.

  S7V7F5 buck-boost topolojisi üzerine kurulu regülatörde giriş gerilim değeri 2.7V - 11.8V arasında değişim gösterebilir ancak çıkış gerilimi sabit 5 volttur. Oldukça kompakt (0,35 ″ × 0,475 ″) yapıdaki kart,% 90'ın üzerinde tipik bir verimliliğe sahiptir ve step-down modda 1 A ve step-up modda yaklaşık 500 mA akım sağlayabilir. Giriş voltajındaki bu esneklik, özellikle ilk batarya voltaj değerinin 5 V'un üzerinde olduğu ve zamanla batarya geriliminin bu değerinin altına düştüğü pilli  uygulamalar için çok uygundur. 

  Ürünün çıkış pinleri 0.1" aralıkla yerleştirilmiştir dolayısıyla breadboard lara uyumludur (Aşağıdaki şekil: ürün lineer regülatörlerden daha küçük ve lehimlemeden kullanılabilir ).  Kart üzerinde kısa devre ve termal shutdown korumalar mevcuttur; ters gerilim koruma ise mevcut değildir.
  Ürün Özeti


  o  Giriş voltajı: 2.7 V to 11.8 V  
  5 Vdc (sabit gerilim - +5/-3% doğruluk)
  o  tipik sürekli çıkış akımı: step-down modda 1 A; step-up modda 500 mA 
  o  0.1 mA< yüksüz quiescent (sükunet) akım değeri 
  o  Kart üzerinde aşırı sıcaklık ve kısa devre koruması
  o  Küçük boyutlar:  0.35″ × 0.475″ × 0.1″ (9 × 12 × 3 mm)
  o  'Header'lar olmadan ağırlık:  0.4 g
  o  Konnektörde pin aralıkları 0.1" tir.  Kullanım ve Uyarılar

  --> Yükseltme / düşürme regülatörü sadece üç bağlantıya sahiptir: giriş voltajı (VIN), toprak (GND) ve çıkış voltajı (VOUT). Bu üç bağlantı PCB'nin arka tarafında gösterilmiştir ve standart lehimsiz breadboard'larla uyumluluk için kartın pinleri 0.1 inç aralıklarla yerleştirilmiştir. Giriş voltajı, VIN, 2,7 V ile 11,8 V arasında olmalıdır. Düşük girişler voltaj regülatörünü kapatabilir; daha yüksek girişler regülatörü tahrip edebilir. Çıkış gerilimi, VOUT, sabit 5 V'a ayarlanmıştır, ancak regülatör üzerinde az olduğunda veya hiç yük olmadığında 5.2 V'a kadar çıkabilir. 


  --> Eff=(Güç çıkışı) / (Güç girişi) olarak tanımlanan voltaj regülatörünün verimliliği, batarya ömrü ve ısı söz konusu olduğunda performansın önemli bir ölçüsüdür. Aşağıdaki grafikte gösterildiği üzere, buck-boost regülatör tipik olarak% 85 ila% 95 arasında bir verime sahiptir. Güç tasarrufu özelliği, regülatör akımı çok düşük olsa bile bu yüksek verimliliği sağlar.


  --> Karttan elde edilebilecek maksimum çıkış akımı; giriş voltajına göre değişmekle birlikte, ortam sıcaklığı, hava akışı ve heat-sink gibi diğer faktörlere de bağlıdır. Maksimum çıkış akımı, regülatörün kapasitesini gösterir ve uzun süre boyunca sağlanamaz, bu nedenle regülatörün verebileceği sürekli akımlar maksimum akımdan genellikle birkaç yüz miliamper daha düşüktür.

  --> Elektronik devrelere gerilim bağlarken, ilk anda çekilen akım giriş voltajından çok daha büyük voltaj sıçramalarına neden olur. Bu sıçramalar, regülatörün maksimum giriş voltajını aşarsa, regülatör tahrip olabilir. Giriş gerilimi olarak 9 V değerinden daha büyük gerilim karta bağlanırsa veya birkaç inç uzunluğundan daha fazla güç kablosu kullanıyorsanız veyahut da yüksek endüktanslı bir güç kaynağı kullanıyorsanız, VIN ve GND arasına regülatöre yakın bir noktadan 33 μF veya daha büyük bir elektrolitik kapasitör bağlanması önerilmektedir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.