BBC Micro:bit Geliştirme Kartı

Ürün Kod: 01.05.016.006
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • BBC Micro:Bit 
  Neden BBC Micro:Bit?

  BBC Micro:Bit bir geliştirme kartıdır. Ancak bir farkla! Küçük boyutlarına rağmen onlarca proje fikrini sığdırabileceğiniz ve ekonomik olarak güç yetirebileceğiniz bir yapıda tasarlanmıştır. Ancak BBC Micro:Bit ile ilgili daha ilginç olanı bu kartın 29 ortağıyla beraber BBC öncülüğünde çocuklara yönelik olarak ortaya çıkmış ve İngiltere'de 7 yaş seviyesindeki çocuklara ücretsiz olarak dağıtılmış olmasıdır. Gerçekten de BBC Micro:Bit küçükleri geleceğin teknoloji öncüleri olarak yetiştirmek, dijital yaratıcılığı arttırmak ve teknoloji sektöründe yetenek kısıtının üstesinden gelme hedefiyle kullanımı yaygınlaştırılmaktadır. Buna göre okullarda STEM (Fen, teknoloji, Mühendislik ve Matematik) temelli eğitime sağlam bir kaynak olarak kullanılabilir. Üstelik MakeCode Editor ve Pyton Editor ile programlama ortamlarına da kolayca erişilebilir!

  BBC Micro:Bit ve Eğitim Üzerindeki Etkileri!

  Micro:Bit'in İngiltere de 2016 da 1 milyona varan ücretsiz dağıtımından sonra yapılan bir araştırmada öğrenciler ve öğretmenler üzerinde aşağıda belirtilen pozitif etkileri oluşturduğu tespit edilmiştir:

   o  Öğrencilerin %90'ı Micro:Bit'in kendilerinde "kod yazabilecekleri" fikrini oluşturduğunu belirtmiştir.
   o  Öğrencilerin %86'sı Micro:Bit'in bilgisayar bilimini kendileri için daha ilgi çekici kıldığını belirtmiştir.
   o  Kız öğrencilerin %70'i Micro:bit kullanımından sonra okul dersi olarak "bilgisayar programlama" dersini seçeceğini belirtmiştir.
   o  Öğrentmenlerin % 85'i ICT/Bilgisayar Bilimi dersinin öğrencileri için daha sevilen bir ders olduğunu belirtmiştir!
   o  Micro:bit kullanan öğretmenlerin yarısı Micro:bit kullandıktan sonra programlama dersini öğretme konusunda kendilerine daha fazla güven duyduklarını belirtmiştir.

  BBC Micro:Bit kartının donanımsal yapısı! 

  microbit overview.png (189 KB)
  25 adet ayrı ayrı programlanabilir LED
  o  2 programlanabilir buton
  o  Fiziksel bağlantı pinleri
  o  Işık ve sıcaklık sensörleri
  Hareket sensörleri (ivmeölçer ve pusula)
  Radyo ve Bluetooth ile Kablosuz Haberleşme
  o  USB arabirimi

  Bu bileşenlerin ne yaptığına bir göz atalım:  LED nedir? LED Işık Yayan Diyot anlamına gelir.
  Micro: bit, ayrı ayrı programlanabilen 25 LED'e sahiptir  ve bu sayede metin, sayı ve resim gibi görsel destekleri kolayca gösterebilirsiniz. 
  LEDleri kullanarak mesajlar yazdırabilir, oyunlar yaratabilirsiniz!

  microbit_leds.gif (41 KB)


  microbit_buttons.png (126 KB)  Buton nedir? Mikro:bit'in ön tarafında iki  buton vardır: bit (A ve B etiketli olarak). Bu düğmelere ne zaman basıldığını algılayarak cihazdaki kodu tetikleyebilir ve bir kod parçasının çalışmasını sağlayabilirsiniz! Bu şekilde micro:bit 'i bir oyun konsolu olarak kullanabilir oynatma listesindeki şarkıları atlayabilir veya durdurabilirsiniz!


  Pinler ne işe yarar? Micro: bit'in uç konektöründe 'pin' olarak adlandırılan 25 harici bağlantı noktası vardır. Motorları, LED'leri veya diğer elektrikli bileşenleri pinlerle programlayabilir veya kodunuzu kontrol etmek için ekstra sensörler bağlayabilirsiniz!

  microbit_pins.png (124 KB)


  microbit_light_sensor.png (5 KB)  Işık sensörü nedir? Ekrandaki LEDler giriş (input) olmak üzere işlevleri terslendiğinde; LED ekran temel bir ışık sensörü olarak çalışmakta ve ortam ışığını algılmanıza imkan tanımaktadır!


  Sıcaklık sensörü nedir? Bu sensör, micro: bit kartının mevcut sıcaklığını derece ve santigrat cinsinden tespit etmesini sağlar.

  microbit_temperature.png (67 KB)  microbit_accelerometer.png (974 KB)  Akselerometre (ivmeölçer) nedir? Bir ivmeölçer micro:bit'in ivmelenmesini ölçer: İvmeölçer, mikro: bit'in yeri değiştildiğinde bir değer üretmektedir. Ayrıca sallama, eğme ve serbest düşmeye bırakma gibi diğer eylemleri de bu eleman ile tespit edebilirsiniz. Bu şekilde kartınızı hareket-tetiklemeli oyunlarda kullanabilirsiniz.


  Pusula ned? Pusula, dünyanın manyetik alanını algılar ve micro: bit'in hangi yönde baktığını tespit etmenizi sağlar. Pusula kullanılmadan önce kalibre edilmesi gerekir. Pusulayı 'kalibre etmek' pusula sonuçlarının doğru olmasını sağlar. Kalibrasyon başladığında, micro: bit "ekranı doldurmak için eğ" komutunu kaydırır. Dahili bir mıknatıs içerir ve belirli metal türlerini algılayabilir.

  microbit_compass.png (191 KB)


  microbit-radio.png (7 KB)  Radyo nedir? Radyo özelliği, mikro: bitler arasında kablosuz iletişim kurmanıza olanak sağlar. Diğer mikro:bitlere mesajlar göndermek için radyoyu kullanabilirsiniz! Bu şekilde çok oyunculu oyunları ve daha fazlasını tasarlayabilirsiniz.


  BLE nedir? BLE (Bluetooth Low Energy), mikro: bit'in telefonları ve tabletleri Bluetooth üzerinden kontrol etmesini sağlar. Bu iletişim her iki yönde de çalışır, böylece uygulamalarımızdan birini kullanarak telefonunuzdan micro: bit'e kablosuz olarak kod da gönderebilirsiniz.

  Swift Playgrounds ve Scratch gibi diğer uygulamalar, micro: bit ile konuşmak için Bluetooth kullanmaktadır.Bluetooth özelliğini kullanmadan önce micro: bit'inizi başka bir cihazla eşleştirmeniz gerekir. Eşleştirildikten sonra, programlarınızı kablosuz olarak mikro: bit'inize gönderebilirsiniz.

  microbit-bluetooth-antenna.png (8 KB)
  Yazılım Destekleri

  Microsoft tarafından sağlanan MakeCode editörü, micro: bit'inizi bloklar ve JavaScript ile programlamanızı kolaylaştırır.

  microbit-makecode-editor.png (166 KB)


  Python editörü kodlama becerilerini daha ileriye taşımak isteyenler için mükemmeldir. Snippet'lerden oluşan bir seçim ve önceden oluşturulmuş çeşitli görseller ve müzik, size kodunuz için bir yardım eli uzatır. Python editörü küresel Python Topluluğu tarafından desteklenmektedir (Micro:bit Pyton dokumantasyon)

  microbit-pyton-editor.png (236 KB)

  Dokumantasyon ve Bağlantılar  

   "do your:bit" sayfası

  Hızlı başlangıç rehberi

  Özellikler ve Deneme Kodları

  (
  Micro:bit Pyton dokumantasyon)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.