- 8.05833349011E+12

Arduino Mega ADK Rev3 Kontrol Kartı

Ürün Kod: T1699
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • ARDUINO MEGA ADK REV3  Arduino Mega ADK kartının isminde yer alan 'ADK' ifadesi 'Accessory Development Kit' ifadesinin kısa halidir ve incelemiş olduğunuz bu ürünün, akıllı telefonlar ve tablet gibi Android OS ile çalışan cihazlar oluşturmaya yönelik olarak tasarlandığını gösterir. ADK kartları, android cihazlar oluşturmada işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.  Arduino Mega ADK, Android işletim sistemine sahip cihazınıza kolayca bağlanacaktır. Bu şekilde yazdığınız program parçacıklarını telefonunuza veya tablet PC'nize kolayca aktarabileceksiniz. Diğer bir açıdan bakıldığında Arduino Mega ADK da Android cihazınızın uygulamalarını kullanabildiğini görürsünüz. Telefonunuzun GPS, pusula, mikrofon, ekran gibi modülleri buna güzel birer örnektir.

  Örnek bir uygulama: İçerisinde işleyen ve zaman zaman kontrol edilmesi gereken bir çok cihaz bulunan bir fabrika düşünün. Bu cihazlar üzerindeki çalışma durumu bilgilerini büyük renkli ekranlara almak yerine ( SCADA sistemi kurmak ) Arduino Mega ADK Rev3 kartıyla oluşturulmuş ve cihaz durum bilgilerini uygun bir tarzda depolayan 'kara kutu'lar oluşturulabilir. Fabrika içinde belli periyotlarla dolaşan bir teknisyen Android tabletini USB konnektörü kullanarak 'kara kutuya' takar ve Arduino Mega ADK Rev3 üzerinde kendiliğinden çalışmaya başlayan bir uygulama ile, depolanmış verileri ve anlık verileri fabrikanın cihazları üzerinden çeker. Bu şekilde fabrika pahalı SCADA sistemlerinden kurtulmuş olur.  Arduino Mega ADK Rev3

  Arduino Mega ADK Rev3, bir ATmega2560 tabanlı mikrodenetleyici kartdır.  54 dijital I/O pini (14 pin PWM çıkışı için),  16 analog girişi, 4 UART, bir 16 MHz osilatör, USB bağlantısı 1 güç girişi, 1 ICSP 'header'ı ve 1 reset düğmesi vardır. USB bağlantısı sayesinde bilgisayara kolayca bağlanabilir ve  bir AC-DC adaptörle veya bir pille çalıştırılabilir. Arduino Mega ADK Rev3, Arduino Duemilanove veya Diecimilia kartlarına göre tasarlanan bir çok shield ile uyumludur. 

  Arduino Mega ADK Rev3 önceki kartlardan farklı olarak FTDI firmasının USB-to-serial driver entegresini içermez. Bunun yerine USB-to-Serial çevirici olarak programlanmış Atmega8U2 göze çarpar. Mega ADK Rev3, bu anlamda da Rev2 ve önceki versiyonlardan farklılık arz eder.

  Mega2560 Rev2 kartında 8U2 entegresinin HWB pinini toprağa çeken bir direnç vardır ki, böyle bir yapı DFU protokolüne girişi kolaylaştırır. [DFU (Device Firmware Update): Bu protokol, bilgisayarın USB portu ile ATmega2560 entegresinin seri portu arasında bir köprü görevi gören 8U2 entegresine firmware yüklemek için kullanılan bir protokoldür. 8U2 üzerinde firmware güncellenmesi gerektiğinde Mega2560 kartını bilgisayara bağlama, resetleme, DFU programyla programlama ve tekrar takıp çıkarma gibi uzun bir işlem sırası izlenir. ]

  Bunun yanında Rev 3 ile eklenen yani özellikler şunlardır:


  *  1.0 pin dizilimi ( pinout ) :  AREF pinin yanına SDA ve SCL (I2C ve TWI haberleşme) olmak üzere 2 adet pin eklenmiştir; ayrıca RESET pinin yanına da iki adet pin yerleştirilmiştir:

  IOREF : Arduino shield'lar, bu pini kullanarak UNO tarafından sağlanan gerilime uygun olarak çalışabilirler. Aslında bununla shield modüllerinin hem 5v ile çalışan AVR kartlarıyla hem de  3.3v ile çalışan Arduino DUE kartıyla uyumlu olması hedeflenmektedir.

  Pin 2: herhangi bir bağlantısı olmayan genel  kulanım için konulmuş bir pindir.

  *  RESET tuşu daha fonksiyonel hale getirilmiştir.

  Mega ADK Rev3 kartının pin dağılımı ve komponentlerin kart üzerinde yerleşimi konusunda genel bir fikir sahibi olmak için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. 

  ARDUINO MEGA ADK REV3 ile ilgili görsel sonucu


  Güç gerekesinimi

  Arduino Mega ADK Rev3, harici bir güç kaynağı veya bir bilgisayara bağlı USB konnnektör tarafından beslenebilir. Güç kaynağı kart tarafından otomatik olarak seçilir. USB kablo kullanılmadığında güç, ya adaptör ya da pil ile sağlanır. Pil bağlanması durumunda, pil uçları güç konnektörünün Vin ve GND uçlarına bağlanır. Arduino Mega ADK Rev3 kartına adaptör ile enerji verilmesi durumunda 2.1 mm uzunluğunda ortası pozitif erkek konnektörün güç 'jack'ına takılmasıyla kart enerjilenmiş olur. Kart 5.5-16 volt aralığında çalışabilir. Fakat 7 volt altında kartın kararsızlaşması ve 12 volt üstünde de voltaj regülatörünün aşırı ısınma problemi olabileceğinden, çalışma gerilimi 7-12 volt olarak tavsiye edilmektedir.

  Arduino Mega ADK  bir USB host kartı olduğundan, bu karta bağlanan Android cihazlar şarj olmaları gerektiğinde gerekli enerjiyi Mega ADK kartı üzerinden sağlamaya çalışacaklardır. ADK USB üzerinden beslenirken eldeki toplam akım sadece 500 mA'dır. Sağlanan bu akım kartın yan donanımlarının ve karta takılı Android cihazların akım ihtiyacını karşılamaz. Bunun yerine 1500 mA akım sağlayabilen harici güç kaynakları işinizi görecektir. Bir Android cihaz kartınıza takılı iken 750 mA gibi bir akım kart ve akıllı cihaz için kullanılırken, 750 mA de kartın yan donanımları tarafından kullanılacaktır. 

  Güç pinleri özet olarak şöyledir:

  • VIN: Harici güç kaynağı kullanılırken giriş voltajının bağlandığı pindir.
  • 5V: Kart üzerinde regüleli bir 5 volt çıkışı veren pindir.
  • 3.3v: Kart üzerindeki regülatör sayesinde 3.3 volt çıkış veren pindir.
  • GND: Ground pinleri
  • IOREF:Mikrodenetleyicinin çalışma voltajı için, Arduino board üzerinde bir voltaj referansı sağlar.


  Giriş-Çıkış Pinleri (I/O)

  Arduino Mega ADK Rev3 kartı üzerindeki 54 dijital pin pinMode(), digitalWrite() veya digitalRead() fonksiyonları kullanılarak giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. Logic HIGH 5 volta karşılık gelir. Her pin 20-50 Kohm'luk bir pull-up direncine sahiptir. Ayrıca her pin için sink veya source akımı aynı olup 40 mA'dir. Bunun yanında bazı pinler belirli fonksiyonları yerine getirirler:

  Seri haberleşme: [ Seri 0 = pin 0(RX), pin1 (TX) ; Seri 1 = pin 19 (RX), pin 18 (TX ; Seri 2= pin 17 (RX), pin 16 (TX) ; Seri 3 = pin 15 (RX), pin 14 (TX) ] TTL seri veriyi gönderip almak için kullanılan pinlerdir.

  Harici kesme (interrupt): pin 2 (Int 0),  pin 3 (Int 1), pin 18 (Int 3), pin 19 (Int 4), pin 20 (Int 3), pin 21 (Int 2) logic level low'da, düşen veya yükselen kenarda kesme tetiklemesi algılayabilme yeteneğine sahiptir.

  PWM çıkışları: pin 2'den pin 13'e ayrıca pin 44 ve pin 46. Belirtilen pinler analogWrite() foksiyonu yardımıyla PWM'li sinyal çıkışı sağlarlar.

  SPI haberleşme:pin 50 (MISO), pin 51 (MOSI), pin 52 (SCK), pin 53 (SS). SPI kütüphanesi ile birlikte belirtilen pinler üzerinde SPI haberleşme sağlanır.

  USB HOST: MAX342IE, Arduino ile SPI üzerinden haberleşir. Buna göre aşağıdaki pinler kullanımdadır:

  • 7. pin (RST), 50(MISO), 51(MOSI), 52(SCK) : Bu yapıya göre pin 7'nin I/O olarak kullanılmaması gerekmektedir.
  • 'header' lar üzerinde: PJ3, PJ6, PH7

  LED: pin 13,  genel amaçlı bir LED'dir. Dijital pin 9 low veya high düzeylerine çekilerek bu LED yakılıp söndürülebilr.

  Arduino Mega ADK Rev3 16 analog giriş pinine sahiptir (10 bit çözünürlük). Bu pinlerin her biri 10 bit çözünürlüğe sahiptir. Default olarak giriş sinyalinin tepe-tepe değeri, ground değerinden 5 volt değerine kadardır. Fakat AREF pinini ve  analogReference() fonksiyonunu kullanılarak sinyal üst sınırını değiştirmek mümkündür.

  TWI: 20 (SDA) ve 21(SCL) pinleri. Wire kütüphanesi ile TWI haberleşmeyi destekler.

  AREF: Analog girişler için referans voltaj değeridir.

  RESET: mikrodenetleyiciyi resetlemek için kullanılan pindir. Aktif LOW olarak çalışır.  Haberleşme 

  İncelemiş olduğunuz bu kart bir bilgisayar veya farkılı bir Arduino kartı veyahut da diğer bir mikrodenetleyici kartı ile haberleşmek için gerekli donanıma sahiptir. Ayrıca Atmega2560 mikrodenetleyicisi TWI ve SPI haberleşmeyi desteklemektedir. Dijital pinler RX ve TX aracılığıyla UART(4 adet fiziksel UART portu) TTL (5v) haberleşme sağlanabilmektedir. ATmega8U2 entegresi bu seri iletişimi USB üzerinden sağlar ve bilgisayarda çalışan yazılıma bir virtual Com port olarak görünür. ATmega8U2 entegresi standart USB sürücülerini kullanmaktadır, dışarıdan bir sürücüye gerek yoktur. Fakar Windows için bir .inf dosyası gerekmektedir.

  Arduino yazılımı, text verileri karta göndermenize ve karttan gelen text verileri alıp görüntülemenize imkan sağlayan "serial monitor" adı verilen bir bir görünütleme aracına (pencere) sahiptir. Bu ve benzeri haberleşmelerde RX ve TX LEDleri yanıp söncektir.

  SoftwareSerial adlı kütüphane Arduino Mega ADK 'nın herhangi iki dijital pininin (biri RX diğeri TX işlevi görecek şekilde)  seri haberleşme kurmasına imkan sağlar. Ayrıca, I2C ve TWI haberleşme ile Mega kartı size farklı opsiyonlar sunar.   SPI kütüphane ve detaylar için diğer belgeleri daha kolay bir haberleşme sağlamak için inceleyebilirsiniz.  Programlama

  Arduino Mega ADK Rev3Arduino yazılımları kullanılarak programlanabilir. Gerekli programları kurduktan sonra "Arduino Mega" seçeneğini Tools>Boards menüsünden seçin. (Seçerken kart üzerindki mikrodenetleyicinin kodu dikkate alınmalıdır. Daha önceki kart sürümlerinde farklı mikrodenetleyiciler mevcuttur.) Atmega2560 mikrodenetleyicisi üzerinde br bootloader ile beraber geldiğinden harici bir programlayıcı kullanmanıza gerek kalmadan yeni kodlarınızı yüklemenize olanak sağlar. Bu esnada haberleşmeyi ise STK500 protokolü ile sağlar. 

  Programlama işini 'bootloader'ı bypass edip bir Arduino ISP kartı kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için detaylara buradan göz atabilirsiniz.

  USB ve ile kart haberleşmesi için 8u2 (8u2 entegresiyle en önemli fark hafızadır ve bu USB-to-serial haberleşme esnasında hızı etkilemez!!!) entegresi kullanılmaktadır. 8U2 kartında firmware kaynak kodu mevcuttur. Atmega 8u2 entegrelerine DFU bootloader yüklenmiştir ve bu bootloader 

  1.     Rev1 kartlarda:kart arkasındaki "lehim jumper" (made in Italy yazısı yanında) birleştirilerek

  2.     Rev 2 ve üzeri kartlarda: 8U2  HWB hatlarını toprağa bağlayan bir direnç ile aktifleştirilir.  Otomatik RESET

  Otomatik reset, mikrodenetleyiciye herhangi bir yükleme işleminden önce fiziksel olarak "RESET" butonuna basma işlemini ortadan kaldırmıştır. Bu işlem yazılımsal olarak yapılır. Atmega 8U2/16U2 entegresinin donanım akış kontrol (DTR) hattı Atmega2560'ın  reset hattına bağlanmıştır. Siz yeni bir program yüklemek isteyip Arduino IDE'de "upload" butonuna bastığınızda, bahsedilen işlemi yazılım otomatik olarak yapar. Bu da DTR hattı'nın LOW'a çekilmesi ve yükleme işleminin başlama zamanlaması arasındaki uyumu  arttırarak hatalı yazma işlemlerinin önüne geçer.  Fiziksel karakteristik 

  Arduino Mega ADK Rev3 kartında, bilgisayarınızın USB portlarını kısa devre akımlarından ve aşırı akımlardan korumak için resetlenebilir bir sigorta (polyfuse) vardır. Bu da bilgisayarınız için ekstra bir koruma demektir. USB porta gelen akım 500 mA değerinden fazla ise buna sebep olan olay ortadan kalkana kadar sigorta akımı kescektir. USB konnektör ve güç jackı olmadan kartın boy  ve eni sırasıyla 4 ve 2.1 inçtir. (1 inç=2.54cm) Kart üzerindeki 3 vidalama deliği ise kartı istediğiniz yüzeye vidalamanıza olanak sağlar.

  Mega2560 kartı, UNO, Deumilanove/Diecimilia kartlarına göre tasarlanmış bir çok shield ile uyumludur.  0'dan 13'e dijital pinler; 0'dan 5&tt2

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.