- 7.6401521115E+12

Arduino Esplora Kontrol Kartı

Ürün Kod: T1708
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Arduino Esplora


  Arduino Esplora, elde kolayca tutulabilen bir yapıya sahip bir mikrodenetleyicili geliştirme kartdır. Fiziksel ortamla kolayca etkileşime geçebilmek için Arduino Esplora, oldukça fazla sayıda sensörle donatılmıştır. Diğer bir deyişle, Arduino Esplora kablolara, lehim cihazına ve breadboarda ihtiyaç bırakmadan sensör ve aktüatörlerle sınırsız sayıda uygulama yapılmasına olanak sağlar. Arduino, Esplora kartını oluştururken elektronik bilgisi sınırlı olup doğrudan progralamaya geçmek isteyen geliştirmecileri düşünmüştür. İşte bu sebeple Arduino Esplora'nın üzerinde bir sıcaklık sensörü, bir ışık sensörü, bir joystick, 3 eksenli akselerometre (ivme ölçer), lineer potansiyometre, 4 adet tuş, bir RGB LED, bir buzzer, bir mikrofon, harici bağlantılar için çeşitli konnektörler fabrika çıkışlı olarak lehimlenmiştir.

  Arduino Esplora üzerindeki 32U4 AVR mikrodenetleyicisi ve mikro USB girişi ile, bir USB client cihazı gibi davranıp fare veya keyboard uygulamaları yazmanıza olanak sağlar. Ayrıca sol üst köşede karta reset atmanızı sağlayan bir pushbutton mevcuttur. Bu butonun hemen yanında bulunan LEDler ve işlevleri de aşağıdaki gibidir:

  ON: karta güç gelip gelmediği gösterir.

  RX ve TX : çift taraflı veri transferinin olup olmadığı konusunda bilgi verir.

  L : pin 13'e bağlı genel amaçlı bir LEDtir.


  Şematik ve Komponentlerin Yerleşimi

  Bir çok geliştirmecinin kolayca kullanmaya başladığı ve bu sebeple çok tercih edilen Eagle programı için tasarlanmış Eagle dosyalarını burada bulabilirsiniz.

  Farklı tasarımlar için veya kart yapısını incelemek için şematik dosyasını buradan inceleyebilirsiniz.

  Bellek:

  Atmega32U4 mikrodenetleyicisi 32 KB hafızaya sahiptir (4KB bootloader için ayrılmıştır.) Ayrıca 2.5 KB SRAM alanı 1 KB EEPROM alanı da mikrodenetleyici üzerinde hafıza alanı olarak mevcuttur.
  Giriş-Çıkış Pinleri (I/O)

  Arduino Esplora üzerindeki komponenet yerleşimi bir oyun konsolundaki komponentlerin yerleşimine benzemektedir.

  Esplora kartı aşağıda verilen yerleşik giriş çıkış fonksiyonlarına sahiptir:

  analog joystick (X, Y eksenli ve merkezi pushbuton tipli)
  baklava düzeninde yerleşime sahip 4 adet pushbuton
  lineer potansiyometre
  mikrofon
  çevresel ışığı algılamak için ışık sensörü
  sıcaklık sensörü
  üç eksenli ivme-ölçer (akselorometre)
  buzzer
  RGB LEDi
  3 pinli konnektörleri bağlamak için 2 Tinkerkit input
  Tinkerkit aktuatör modüllerini bağlamak için 2 Tınkerkit output
  TFT Display bağlantı konnektörü

  Ayrıca mevcut sensörlerin herhangi birini seçip kullanabilmek için analog multiplexer da kart üzerinde mevcuttur.


  Haberleşme

  ​Arduino Esplora, diğer Arduino kartları, mikrodenetleyiciler veya bir bilgisayar ile haberleşebilmek için bazı yeteneklere sahiptir. Atmega 32U4 mikrodenetleyicisi USB üzerinden seri haberleşme imkanına sahiptir ve bilgisayar üzerinde bir virtual (sanal) COM port olarak görünür. 32U4 mikrodenetleyicisi, USB COM sürücülerini kullanarak bir USB 2.0 aygıt olarak da işlev görür. Fakat Windows işletim sisteminiçin bir .inf dosyası gereklidir.

  Arduino yazılım, text verileri Arduino kartına aktarabilmek için bir seri monitör de barındırır. Veriler USB bağlantı üzerinden, bilgisayara aktarılırken RX TX LEDleri yanıp söner. 32U4 mikrodenetleyicisinin, Arduino yazılım için hazırlanmış SPI kütüphanesi yoluyla SPI haberleşme de sağlayabildiği unutulmamalıdır!!!


  Programlama

  32U4 mikrodenetleyicisi, üzerine yüklemiş bir bootloader ile satılır. Bötlece harici bir programlama donanımı olmadan yeni bir kodu mikrodenetleyiciye yükleyebilirsiniz. Bunun yanında bootloader'ı kullanmayıp, mikrodenetleyiciyi ICSP (in-circuit serial programming) ile de programlayabilirsiniz.

  ​Arduino Esplora kartını programlama konusunda fikir edinmek, Arduino yazılımını indirmek ve detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için ​Arduino Esplora'nın başlangıç sayfasına göz atabilirsiniz.

  Arduino Esplora Kütüphanesi

  Diğer Arduino kartlarda olduğu gibi ​Arduino Esplora üzerindeki yan donanımları kullanmak içinde bir çok hazır fonksiyonu içeren bir kütüphane mevcuttur. Kütüphane içindeki fonksiyonlar, sensörler üzerindeki ham verinin işlenip belli bir formatta gösterilmesine olanak sağlaycak şekilde çıktı üretirler. ( Mesela sıcaklık sensörü bilgisinin fahrenheit veya celcius olarak görüntülenebilmesi gibi...) ​Arduino Esplora kütüphanesini buradan inceleyebilirsiniz.


  Fiziksel karakteristik ve USB Aşırı Akım Koruma

  ​Arduino Esplora kartı bilgisayarınızın USB girişlerini kısa devre ve aşırı akımlardan korumak için bir sigortaya sahiptir. Bir çok bilgisayar donanımı böyle bir korumaya sahipse de, sigorta ekstra bir koruma sağlar. USB portuna 500mA'den daha fazla akım düşmesi söz konusu olursa, sigorta bağlantıyı koparır.

  ​Arduino Esplora kartı 6.5 'e 2.4 inç uzunluk ve genişliğe sahiptir. USB konnektörleri ve Tinketkit konnektörleri bu uzunlukların değişmesine sebep olacaktır. Ayrıca kart, üzerindeki dört vidalama deliği ile ​ Esplora'nın çeşitli yüzeylere kolayca vidalanmasına olanak sağlaycaktır.  Özet:

  Microcontroller: ATmega32u4
  Çalışma Gerilimi: 5V
  Flash Hafıza: 32 KB
  Flash Hafıza (Bootloader İçin): 4 KB
  SRAM: 2.5 KB
  EEPROM: 1 KB
  Clock Hızı: 16 MHz
  Uzunluk: 164.04 mm
  Genişlik: 60 mm

  Dökümantasyon ve Görseller


  Robotsepeti.com güvencesiyle kolayca ulaşabileceğiniz orjinal bir ürün daha ! Tek yapmanız gereken ihtiyacınızı belirlemek ve bize ulaşmak!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.