menü simgesi Tüm Kategoriler

Wozlo Laboratuvar Tipi Extra Büyük Boy Breadboard - 3220 Pin, 4 Jaklı, 21x24cm

Ürün Kodu : T10376
460,13 TL + KDV
552,16 TL (KDV Dahil)
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Wozlo Laboratuvar Tipi Büyük Boy Breadboard - 3220 Pin, 4 Jacklı, 21x24cm, Metal Altlık, 4x Büyük Boy (4'lü)


  Breadboard, üzerine elektronik devrelerinizin ilk protoiplerini oluşturabileceğiniz bunu yaparken de hiç bir lehimleme ihtiyacı duymayacağınız bir devre altlığıdır. Dışı plastiktir ve üzerinde birbiri ile uygun şekilde metal kontak sağlayan delikler (tie point) bulunur. Bu deliklere through-hole (deliğe uyumlu) bacak yapısına sahip direnç, kapasitör, DIP entegre, konnektör / headet veya jumper kablosu takılır.

  breadboard-uyumlu-elektronik-komponentler.jpg (18 KB)

  Breadboardların avantajı; yanlış bağlantılardan endişe etmenize gerek olmamasıdır. Bağlantı kolayca sökülebilir bu sebeple breadboardlar elektronik devrelere yeni başlayan öğrenci ve makerların dostudur. Diğer taraftan, bağlantılar arası parazitik kapasitans ve empedans gibi faktörler gibi sebeplerle elektronik breadboard kartlarının 10MHZ e  kadar sağlıklı çalışacağı öngörülür.

  temel-breadboard-devresi.jpg (48 KB)

  Robotsepeti.com'da mini, orta, büyük ve laboratuvar tipi extra büyük breadboard lar bubilirsiniz. İncelediğiniz bu ürün;

  • o Delik sayısı: 3220
  • o Boyutlar: 21x24cm
  • o Delikler arası mesafe: 2.54mm
  • o Uygun kablo boyutları: 20-29AWG
  • o 4 adet büyük boy breadboard un bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.

  Not: Breadboard delikleri arası bağlantı da kullanılan Jumper Kablolara da göz atın! 

  BreadBoard ismi nereden gelir? 


  Elektroniğin gelişim gösterdiği ilk senelerde insanlar elektronik devreleri, civata ve telleri ekmek kesilen tahtalara tutturarak kurmaktaydı. Daha sonra delikli yapısıyla bu kartlar geliştirilince adları breadboard olarak kalmıştır

  breadboard-tahta.jpg (33 KB)

  Breadboard un yapısı nasıl?


  metal-clips.jpg (9 KB) breadboard-alt-kisim.jpg (23 KB)


  Breadboard delikleri üstteki resimde görüldüğü gibi metal kelepçelerden (metal clips) oluşur. 2.54mm standart aralıkla dizilmişlerdir ve tipik olarak 1A 5V değerlerine karşılık gelen güç değeri ortalama çalışma değeridir.

  Breadboard un üzerindeki çizgiler harflar (etiketler) ne anlama gelir?


  breadboard-etiketleri.jpg (136 KB)

  Üstteki gösterimde soldaki şekilde C satırı, ortadaki şekilde ise 12. sütun gösterilmiştir. İkisini birleşimi düşünüldüğünde, sağdaki şekilde yeşil işaretli delik (C12), tam olarak gösterilebilir ve elektronik bağlantılar hedeflenen deliğe yapılabilir.

  Breadboard un üstündeki mavi ve kırmızı renkli (-) ve (+) işaretleri bus blokları (bus strips) olarak adlandırılır ve bu hatlar (satır) üstündeki tüm delikler baştan başa birbirine bağlı olmaktadır (bazı breadboardlar, orta da bağlantıyı keser - bknz aşağıdaki gösterim ). Devreye enerji vermek için batarya veya güç kaynağın + ve - uçları breadboard un + ve - uçlarına bağlanabilir.

  breadboard-baglanti-2.jpg (38 KB)

  Üstteki gösterimde sarı çizgi ile gösterilen yatay uzanımda bağlantı yokken yeşil çizgi ile gösterilen dikey uzanımda elektriksel bağlantı mevcuttur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.