Stokta Yok
 - EF03049

Triple Axis Accelerometer - ADXL335 BK-ADXL335

Ürün Kod: 10.05.027.002
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • TRIPLE AXIS ACCELOROMETER (3 Eksenli Akselerometre) - ADXL335 BK-ADXL335


  ADXL335 (Analog Devices), küçük ince, düşük güç tüketimine sahip 3 eksenli bir akselerometre olan 'Triple Axis Acceloremeter'in sensörüdür. İşaret uyumlaması (signal-conditioned) yapılmış voltaj çıkışı üretir. Triple Axis Acceloremeter ±3g aralığında ivmelenmeleri algılayabilir (minimum full-scale). ADXL335 analog sensörlerin uzun süredir üretilen ve performansı kanıtlanmış bir serisidir. Bunun yanında entegrenin oldukça düşük gürültü oranına ve güç tüketimine (320uA) sahip olduğu göze çarpan diğer özelliklerdir.

  Triple Axis Acceloremeter üzerinde herhangi bir regülatör devresi yoktur ve bu sebeple karta verilecek voltaj 1.8Vdc - 3.6Vdc aralığında olmalıdır.

  Triple Axis Acceloremeter modülü tüm komponentleri lehimlenmiş ve test edilmiş olarak kullanıcıya sunulur. Modül üzerinde bulunan 0.1 uF'lik kapasitörler her eksen için bant genişliğini 50 Hz'e ayarlar. Fakat X, Y ve Z eksenleri için bant genişliği ayarlama seçilecek çıkış kapasitörüne göre kullanıcı tarafından yapılabilir. X ve Y eskenlerinde 0.5Hz ile 1600Hz ve z ekseninde 0.5Hz ile 550 Hz arasında bant genişliği ayarlanabilir.

  Triple Axis Acceloremeter üzerinde bir de ST pini mevcuttur ve bu Self-test, yani ürünün kendisini test edebildiğini gösteren bir özelliktir. Bu pine Vs (besleme voltajı) verildiğinde akselerometre üzerine elektrostatik bir kuvvet uygulanır ve sensörde bir hareket oluşur. Buna karşılık X ekseninde -1.08g, Y ekseninde +1.08g ve Z ekseninde 1.83g elde edilen ivmelenme değerleridir. Normal çalışmada ST pini ya bir yere bağlanmadan bırakılmalı yada COM'a bağlanır.

  Sensörün bir kontrol kartı ile kullanımı aşağıdaki şekildeki gibi olabilir. Bağlantı 'jumper'lar ile sağlanabilir. Triple Axis Acceloremeter modülünün beslemesi kontrol kartındaki 3.3V veya 5V kaynağına; toprağı GND pinine ve ve X, Y, Z eksenleri için analog çıkışlar kontrol kartının analog girişlerine bağlanır. Bundan sonra demo sketch indirilir ve Arduino seri monitör açılır. Sketch kontol kartı üzerinde çalıştırılır ve Triple Axis Acceloremeter modülü herhangi bir eksende ivmelendirilir. Modülden gelip kontrol kartı üzerinde sayısallaştırılan X,Y,Z ekseni konum verileri seri monitör üzerinde izlenebilir.  adxl335.jpg (9 KB)


  Triple Axis Acceloremeter modülünde kullanılan ADXL335 analog bir sensör olduğundan sensörün regülasyona ihtiyacı olabilir; bu sebeple ilk kullanımda herbir eksen için max ve min değerleri ölçmek için 6 ölçüm yapmayı sağlayan bir kodu (elecfreaks wiki sayfasında mevcuttur) çalıştırmanız önerilir. Çalıştırma adımlarıyla ilgili bilgiyi yine elecfreaks wiki sayfasında bulabilirsiniz.


  ÖZET

  Geniş besleme gerilimi aralığı: 3 Vdc - 5 Vdc
  3 eksende algılama yapabilme
  Kart boyutunu küçültmek için küçük IC paket kullanımı (LFCSP): 4mm X 4mm X 1.45mm
  3V altında 350uA akım gereksinimiyle düşük enerji harcama
  Yüksek duyarlılık
  10000g şoka dayanabilme
  Her eksen için tek bir kapasitör ile bant genişliği ayarı
  Kart boyutu: 19mm X 19mm
  UYGULAMALAR

  3D Oyunlar: Tilt ve hareket algılama
  HDD MP3 Player: Serbest düşme algılama
  Laptop PC:Serbest düşme, hırsızlık önleme
  Cep telefonları:ePusula, metin kaydırma, görüntü sabitleme
  Pedometre:Hareket algılama
  PDA: Metin kaydırma
  Navigasyon:ePusula tilt kompanzasyonu
  Robotik:Hareket algılama
  Spor ve sağlık cihazları
  GÖRSELLER ve YARDIMCI KAYNAKLAR
  robotsepeti.com fonksiyonel ve ihtiyaca uygun Elecfreaks ürünleriyle size en uygun çözümleri sunar!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.