menü simgesi Tüm Kategoriler
Pololu 2881

Pololu 5V 15A Voltaj Düşüren ( Step Down, Buck ) SMPS Regülatör PL-2881

Ürün Kodu : 10.01.076.037
2.656,57 TL + KDV
3.187,88 TL (KDV Dahil)
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Pololu 5V, 15A Voltaj Düşürücü SMPS Regülatör D24V150F5

  Pololu D24V150F5  buck (step-down) regülatör, giriş voltajına göre daha düşük gerilimler elde etmek istediğiniz zaman tercih edebileceğiniz bir senkron anahtarlamalı güç kaynağı (switched mode power supply) kartıdır. Pololu D24V150F5  DC-DC konvertör olarak da işlev görür ve çıkışında sabit kararlı bir gerilim oluşturur. SMPS'ler özellikle kart giriş voltajı ile istenen çıkış voltajı arasında fark büyük olduğunda kararlı ve yüksek kazançlı olarak çalışır ve doğrusal regülatörlere avantajlı duruma gelir. D24V150F5 buck (step-down) regülatörde giriş gerilim değeri 40V'a kadar artabilir ancak çıkış gerilimi sabit 5 volttur ve 15A çıkış akımı sağlayabilir. Bununla beraber tipik verim değerleri %80 - %95 arasında değişir ve bu şekilde büyük güç gerektiren yükleri için uygundur.

  D24V150F5.jpg (33 KB)
  Kart üzerinde anlık akım limiti 32A'e kadar çıkabilirken sürekli desteklenebilen çıkış akımı 5A - 20A arasındadır ve ek bir soğutucu gereksinimi yoktur (Uygun giriş ve çıkış gerilimi ayarlandığında). Bu regülatör için yüksüz akım değeri 100mA'dir ve kart düşük enerji moduna ayarlanmak için yüksüz akım değeri Enable pini üzerinden 5-10uA değerlerine ayarlanabilir.

  D24V150F5 modüllerde dahili ters voltaj koruması, kısa devre koruması, aşırı ısınmadan kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olan bir termal kapatma özelliği ve ani akımı azaltan soft start özelliği bulunur. Ayrıca giriş voltajı yaklaşık 3,5 V'un altına düştüğünde regülatörü devre dışı bırakan düşük voltaj kilitleme özelliğine sahiptir.

  Ürün Özeti


  o  Giriş voltajı: [çıkış gerilimi + dropout gerilimi]'nden - 40 V değerine
  o  Min Giriş gerilimi: 6V
  5 Vdc (sabit gerilim - %4 doğruluk)
  15A arası sürekli çıkış akımı 
  o  2.1 MHz anahtarlama frekansı
  o  0.1 mA =yüksüz quiescent (sükunet) akım değeri 
  o  Yüksek voltaj etkin (High Voltage Enable) pini üzerinden kartı düşük güç tüketim moduna sokma 
  o  Kart üzerinde aşırı sıcaklık ve aşırı akım kesme özelliği
  o  Küçük boyutlar:  1.7″ × 1.25″ × 0.43″ 
  o  "Header" olmadan ağırlık:  19 g  Kullanım ve Uyarılar

  --> Ürün üzerinde 6 pin bulunur: input voltage (VIN), output voltage (VOUT), enable (EN), power good (PG), mode (MOD) ve ground (GND). EN pini, dahili olarak 'high'a çekilmiştir (varsayılan değer). Çıkışı devre dışı bırakmak için EN pini 'low' (1 volt altına) sürülmelidir. Bu durumda kart (çip) uyku moduna girecek ve çekilen sükunet akımı sadece dahili pull-up dirençleri ve ters gerilim koruma devresi tarafından harcanan akımdan ibaret olacaktır ( 5- 10 uA). Sleep moddan çıkmak için En pini 2V üzerine sürülmelidir. MOD girişi ise yine dahili olarak 'low'a sürülmüştür ve SMPS'in sabit frekans ile anahtalanmasını sağlar. Giriş voltajı ile çıkış arasında oldukça büyük farklar olduğunda ve çıkış akımı miliamper mertebesinde olduğunda MOD pini 'high'a sürülerek sükünet akımı azaltılabilir.

  --> Kart, 4.5V çıkış geriliminden daha yüksek gerilimlerde kullanıldığında giriş gerilimimin Vin= Vout+Vdropout şeklinde olduğuna dikkat edilmelidir. Dropout voltajı da çıkışa bağlanan yükle neredeyse doğru orantılı olarak artar ve azalır. (Örneğin, 5 V'lık bir regülatörün 1 V dropout voltajı varsa, çıkışın tam 5 V olmasını sağlamak için giriş en az 6 V olması gerekir.)
  dropout_D24V150F5.png (8 KB)
  --> Eff=(Güç çıkışı) / (Güç girişi) olarak tanımlanan voltaj regülatörünün verimliliği, performansın önemli bir ölçüsüdür. D24V150F5'de %80 - %95 arası verim değerleri tipiktir.

  D24V150F5_eff.png (11 KB)
  --> DC-DC Voltaj düşürücü regülatörden elde edilebilecek maksimum çıkış akımı; giriş voltajına göre değişmekle birlikte, ortam sıcaklığı, hava akışı ve heat-sink gibi diğer faktörlere de bağlıdır. 

  --> Elektronik devrelere gerilim bağlarken, ilk anda çekilen akım giriş voltajından çok daha büyük voltaj sıçramalarına neden olur. Bu sıçramalar, regülatörün maksimum giriş voltajını (50 V) aşarsa, regülatör tahrip olabilir. VIN değeriniz 28V'den büyükse, VIN ve GND arasında 33 μF 'lik veya daha büyük bir elektrolitik kapasitör önerilmektedir.

  --> Bağlantılar PCB'nin arka tarafında isimleri ile gösterilmiştir ve kart, elektrik bağlantıları yapmak için çeşitli seçenekler sunar. Üç set through-hole, lehimsiz breadboardlar, konektörler ve  prototip düzenekleriyle uyumluluk için 0,1 ″ aralıkla yerleştirilmiştir. Buna göre 13x1 düz erkek header kartın küçük deliklerine lehimlenebilir. Bunun yanıdan büyük deliklere 2 pinli 5mm pitch terminal blokları lehimlenebilir.

  5v-15a.jpg (567 KB)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.