pop-up-rev1.jpg (738 KB)
 - EF04028

Octopus Smoke Sensor MQ-2 Brick OBMQ02

Ürün Kod: 10.02.027.013
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • OCTOPUS DUMAN (SMOKE) SENSÖRÜ MQ-2 Brick OBMQ02  OCTOPUS MQ-2 Analog Duman Sensörü, tüketici elektroniği ve endüstriyel algılama ürünleri marketinde özellikle doğalgazı oluşturan birer bileşen olan, i-bütan, propan, methane, hidrojen gibi gazların yanında karbonmonoksit, alkol ve LPG gibi gazların algılanmasında kullanılan bir sensördür. MQ-2 Analog Duman Sensörü, yüksek hassasiyete ve kısa tepki süresine (response time) sahiptir. Hassaslık, oluşturulacak devrede ilgili pini değiştirecek bir potansiyometre ile ayarlanabilir. MQ-2 Analog Duman Sensörü sensörü uzun ömürlüdür ve basit bir sürücü devresine sahiptir. 5 VDC ve AC gerlim ile çalışabilir. Isıtıcı direnci 31 ohm olup ıstıcı gücü 800mW'dir. MQ-2 Analog Duman Sensörü'nün algılama katmanı kalay oksit SnO2'dir.

  OCTOPUS MQ-2 Analog Duman Sensör Modülü, Freaduino/Arduino gibi denetleyici kartları ile dijital/analog IO'lar I2C/UART üzerinden kolayca haberleşebilir ve kontrol edilebilir dolayısıyla entegre birçok modülün olduğu projelerde gaz algılama elemanı olarak yer alabilir. Üzerinde bulunan S (signal), V (Vcc), ve G (Gnd) pinleri bağlantılarda ve beslemede kullanılır.

  Ortamdaki oksijen konsantrasyonunun hassasiyeti etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ölçüleblen gazlar için 100-5000ppm konsantrasyonlarına karşın algılama direnci 3K - 30K arasında değişir. MQ-2 Analog Duman Sensörü'nün rezistansı farklı gazlara karşı aynı sıcaklıkta farklı değerler alabilir. Bu sebeple kullanmadan önce sensörün kalibrasyonu gereklidir. Kalibrasyon için 1000 ppm isobütan veya LPG kullanılması yük direncinin de 20K (5K - 47K arasında olabilir) alınması önerilmektedir.

  freduino-uno-smoke.jpg (7 KB)


  (FREADUINO UNO kartı ile bağlantısı yapılan bir OCTOPUS MQ-2 duman sensörü- üstte)


  ÖZET

  Çalışma gerilimi: 5 VDC
  Tespit edilebilen konsantrasyon: 100 ppm(alkol) ---- 5000ppm(metan,bütan,propan)
  Tespit edilebilen gazlar: i-bütan, propan, methane, hidrojen, alkol, LPG, duman
  Çalışma sıcaklığı: -20 --- +50 derece
  Ebatlar:38X27mm
  Uzun çalışma ömrü

  ​NOT: Analog kablo pakete dahildir.
  GÖRSELLER ve DÖKÜMANTASYON
  robotsepeti.com fonksiyonel ve ihtiyaca uygun Elecfreaks ürünleriyle size en uygun çözümleri sunar!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.