pop-up-rev1.jpg (738 KB)
 - EF04060

Octopus MQ3 Gas Sensor Brick

Ürün Kod: 10.02.021.003
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • OCTOPUS MQ3 GAZ SENSÖR Brick


  Octopus Gaz Sensörü MQ-3, MQ-2 ve MQ-5'den farklı olarak özellikle alkol algılamada kullanılan bir sensör modülür. Bu sebeple, alkolmetrenin veya nefes analiz cihazının oluşturulmasında bir mikrodenetleyici ile kolayca kullanılabilir.

  Octopus Gaz Sensörü MQ-3, yüksek hassasiyete ve kısa tepki süresine (response time) sahiptir. MQ-3 modülü ortamdaki gaz konsantrasyonuna bağlı olarak analog çıkış voltajı oluşturur. Hassaslık, oluşturulacak devrede ilgili pini değiştirecek bir potansiyometre ile ayarlanabilir. Octopus Gaz Sensörü MQ-3 uzun ömürlüdür ve basit bir sürücü devresine sahiptir. 5 VDC gerlim ile çalışabilir.

  Octopus Gaz Sensörü MQ-3, Freaduino/Arduino gibi denetleyici kartları ile dijital/analog IO'lar I2C/UART üzerinden kolayca haberleşebilir ve kontrol edilebilir dolayısıyla entegre birçok modülün olduğu projelerde gaz algılama elemanı olarak yer alabilir. Üzerinde bulunan S (signal), V (Vcc), ve G (Gnd) pinleri bağlantılarda ve beslemede kullanılır.

  Ortamdaki oksijen konsantrasyonunun hassasiyeti etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Alkol için 0.05mg/L -- 10mg/L konsantrasyonlarına karşın algılama direnci 1M - 8M arasında değişir. Octopus Gaz Sensörü MQ-3'ün rezistansı farklı gazlara karşı aynı sıcaklıkta farklı değerler alabilir. Bu sebeple kullanmadan önce sensörün kalibrasyonu gereklidir. Kalibrasyon için 0.04 mg/L (200ppm) ppm alkol kullanılması yük direncinin de 200K (100K - 470K) alınması önerilmektedir.


  Octopus-MQ3-04.jpg (28 KB)

   

  ÖZET

  Çalışma gerilimi: 5 VDC
  Tespit edilebilen konsantrasyon: 0.05mg/L -- 10mg/L
  Tespit edilebilen gazlar: Alkol
  Benzin, duman ve buhar interferansına karşı dayanıklı
  Arayüz tipi: analog
  Yüksek hassasiyette algılanan maddeler: alkol
  Düşük hassasiyette algılanan maddeler:benzine, CH4, LPG, CO
  Ebatlar:42.4mm X 31.4mm  GÖRSELLER ve DÖKÜMANTASYON  robotsepeti.com fonksiyonel ve ihtiyaca uygun Elecfreaks ürünleriyle size en uygun çözümleri sunar!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.