pop-up-rev1.jpg (738 KB)
 - EF04018

Octopus MAX6675 Module + Thermocouple Type-K - 5cm Probe (+30g)

Ürün Kod: 10.09.027.012
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • OCTOPUS MAX6675 MODÜLÜ + THERMOCOUPLE TİP-K - 5cm PROP (+30g)  OCTOPUS MAX6675 modülü ve bir tip-K termokapl proptan oluşan bu sıcaklık ölçüm sistemi; dayanıklı yapısı, cold-junction kompanzayon özelliği, yüksek çözünürlüklü ADC modülü ve dahili yükselteci ile ileri düzey sıcaklık ölçümü gerektiren bir çok uygulamada beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. MAX6675 modülü SPI arayüz üzerinden bir mikrodenetleyici kartıyla haberleşebilir ve proses kontrol ve moniterizasyon uygulamalarında kullanılır.

  Termokapl , bir tür sıcaklık sensörüdür. Farklı iki iletken malzemeden oluşur. Bu malzemelerin iki ucu birleştirilir (sıcak junction-nokta) ve ısıtılırsa, diğer uçlarda (soğuk junction-nokta) gerilim elde edilir. Bu gerilimin değeri kullanılan malzemenin cinsine ve birleşim noktasının ısınma miktarına bağlıdır. Sıcak nokta ile soğuk nokta sıcaklık dağılımı nasıl olursa olsun üretilen gerilim sıcak ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkıyla orantılıdır. Sıcak nokta ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkı termokupl üzerinde gerilim (EMF) yaratır. Bu sistem için termokaplın bir ucu sıcaklığı ölçülecek ortama bir ucu ise (aslında bu uç + ve - kutuplar olarak iki tanedir) MAX6675'e girer. 0 ile 1000 °C arasındaki ölçümlerde oldukça iyi performans vermektedir. MAX6675 sıcaklık ölçüm modülüne (sensör) ait özellikler ise şu şekilde özetlenebilir :

  Sıcaklık değeri dönüştürme: MAX6675 içerisinde, termokapl sinyallerini ADC girişine uyumlamak için bir sinyal-uyumlama (signal conditioning) devresi bulundurur. Modüle bağlanan T+ ve T- uçlar termokapl uçlarından gelen gürültü hatalarını azaltacak dahili devrelere bağlanırlar. Termoelektrik voltajın, karşılık gelen sıcaklık değerine dönüştürülmesinden önce termokapl cold-junction kompanzasyonu yapılır.


  Cold-Junction Kompanzasyonu:
  Termokaplın fonksiyonu iki uç arasındaki farkı MAX6675 modülüne iletmektir. Hot (sıcak) 'junction' (bağlantı) 0°C ile +1023.75°C arasındaki sıcaklıkları okuyabilir. Cold(soğuk) 'junction' ise -20°C ile +85°C arasındaki sıcakları algılayabilir ve bu değer genelde modülün içinde bulunduğu ortam sıcaklığıdır. Bu ortam sıcaklığı değişim gösterse bile modül, doğru okumalar kaydeder ki kompanzasyon bu noktada devreye girer. MAX6675 ortam sıcaklığını algılayan bir diyot ile ortam sıcaklığı değerini bir voltaj değerine dönüştürür. İstenen termokapl sıcaklığını ölçmek için, MAX6675 hem termokapl çıkışındaki voltajı hem de diyot voltajını (ortam sıcaklığını) okur. Daha sonra dahili bir devre sayesinde termokapl voltajı (ölçülmek istenen ortam sıcaklığı-çevre sıcaklığı) ve diyot voltajı ADC de saklanan bir çevrim formülüne tabi tutulur. En iyi performans termokapl soğuk 'junction' ve modül aynı ortamdayken alınır.

  Sayısallaştırma: Termokapl çıkışları 12 bit çözünürlükteki ADC ile sayısallaştırılıp SO adlı pin üzerinden çıkışa aktarılır. 12 bitin hepsi 1 ise bu +1023.75°C , hepsi 0 ise bu 0°C anlamına gelir.


  KULLANIM ALANLARI


  Oda sıcaklığı ölçümleri
  Buz dolapları
  Tekstil makinaları
  Klima sistemleri
  Endüstriyel sıcakık ölçüm sistemleri
  HVAC  ÖZET

  Pin tanımı: S (Sinyal), V (Vcc), G (Gnd)
  0.25°C çözünürlük
  SPI haberleşme
  Çalışma gerilimi: 3.3 Vdc ~ 5Vdc
  Tak&Çalıştır şeklinde kolay kullanım
  Uzun çalışma ömrü
  Termokapl giriş empedansı: 60K
  Ebatlar: 19mm X 27mm
  Gönderi içeriği: Octopus MAX6675 Module + Thermocouple Type-K - 5cm Probe

  DÖKÜMANTASYON ve GÖRSELLER


  robotsepeti.com fonksiyonel ve ihtiyaca uygun Elecfreaks ürünleriyle size en uygun çözümleri sunar!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.