pop-up-rev1.jpg (738 KB)
 - EF04032

Octopus Analog Photocell Brick OBPhotocell

Ürün Kod: 10.04.027.014
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • OCTOPUS ANALOG FOTOSEL BRICK OBPhotocell

  Fotosel (Kadmiyum sülfat, fotorezistör veya LDR ) ışığa bağlı olarak direnci değişen, ışık algılayıcı bölümü genelde kadmiyum sülfat gibi bir maddeden yapılan bir elektronik komponenttir. Fotoselli bir sistemde fotosel, üzerine ışık düştüğünde direnci değişen bir eleman olarak işlev gördüğünden , sadece direnci dolayısıyla sistemde gerilim değişikliği oluşturur. Bu gibi bir sistem elektronik veya elektromekanik sistemleri ışığa duyarlı olarak kontrol etmek için; durdurmak ya da çalıştırmak için kullanılır.


  Fotosel, üzerlerine düşen ışık şiddetiyle ters orantılı olarak direnci değişen elektronik bir elemandır. Foto direnç, üzerine düşen ışık arttıkça direnç değeri lineer olmayan bir şekilde azalır. LDR’nin aydınlıkta direnci minimum, karanlıkta maksimumdur. Hem AC devrede, hem DC devrede aynı özellik gösterir. Bu elemanların yapısında genel olarak “kadmiyum sülfat” (CdSO4) yarı iletken madde olarak kullanılmaktadır. Üzerine düşen ışık hüzmesinin şiddetine bağlı olarak valans bandından iletkenlik bandına geçebilen elektron sayısı arttığı için LDR’nin direnci de azalır. Ancak, ışık şiddetinin artışıyla iletkenlik bandına geçebilen elektron sayısı doğru yönde lineer orantıya sahip olmadığı için LDR’nin direncindeki düşüş de lineer değildir. Bu elemanların dirençleri karanlıkta MΩ seviyesindeki iken yeterli ışık aldığı takdirde 5-10Ω gibi çok küçük değerlere düşebilmektedir.

  Fotoselli sistemler günlük hayatta oldukça fazla kullanılır, otomatik kapılar, musluk bataryaları, sokak lambaları, bazı makinalarda güvenlik amacıyla kullanılır. Buradan da anlaşılacağı gibi yarı iletken teknolojisi bilime büyük katkılar sağlamıştır. Artık günümüzde ışık enerjisiyle çalışan otomobiller ve teknelere ülkemizde de test amacıyla olsa da rastlamak mümkündür.

  Fakat fotosellerin bir dezavantajı aynı şartlarda üretilen elemanların bile birbirinden farklı karakter gösterbilmesidir. Aynı partiden olsa bile değişkenlik oranı %50'ye varabilmektedir. Bu sebeple hassas ışık ölçümlerinde ve uygulamalarında fotoseller kullanılmaz. Freaduino Sensor shield, Octopus Analog Photocell Brick'i herhangi bir A rduino denetleyici (Örnek Arduino Uno veya Freaduino Leanardo) kartına bağlamak için mükemmel bir yoldur.

  NOT: robotsepeti.com'da bulabileceğiniz, Elecfreaks ürün grunbundan Octopus markalı başka bir Fotosell Brick kartı vardır. Bu kart ile şu anda incelemiş olduğunuz kart arasındaki fark, incelediğiniz fotosell 'brick'de algılama uzaklığı için ayar potansiyometresinin olmamasıdır.  UYGULAMA ALANLARI

  Multimetreler
  İnteraktif uygulamalar
  Otomatik kapılar
  Musluk bataryaları
  Sokak lambaları
  Kameralar  ÖZET

  Besleme voltajı : 3.3 Vdc ~ 5Vdc
  Arayüz tipi: Analog
  Pin tanımı: S (Sinyal), V (Vcc), G (Gnd)
  Basit sürme devresi
  Tak&Çalıştır şeklinde kolay kullanım
  Kararlı ve uzun çalışma ömrü
  Ebatlar: 19mm X 27mm
  Gönderi içeriği: Octopus Analog Photocell Brick ve bağlantı kartı  robotsepeti.com fonksiyonel ve ihtiyaca uygun Elecfreaks ürünleriyle size en uygun çözümleri sunar!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.