- 2737

Pololu LIS3MDL 3 Eksen Manyetometre ( Voltaj Regülatörlü ) PL-2737

Ürün Kod: 03.02.076.023
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • LIS3MDL 3 Eksen Manyetometre, Voltaj Regülatörlü  Pololu LIS3MDL 3 Eksen Manyetometre, ST'nin LIS3MDL entegresi üzerine kurulu 3 eksen bir manyetometre breakout kartıdır. Küçük paket yapısındaki LIS3MDL entegresinin Pololu kartı ile kullanımı oldukça kolaylaşmıştır. Magnetik akı yoğunluğunu ölçen Pololu LIS3MDL 3 Eksen Manyetometrenin ölçüm aralığı ±4 gauss ile ±16 gauss arasında ayarlanabilir ve ölçüm değerlerileri dijital formatta  I²C veya SPI arayüzleri ile okunabilir/uyumludur. Pololu LIS3MDL 3 Eksen Manyetometre kartının diğer bir özelliği 3.6V altında çalışan işlemcilerle kontrole imkan sağlamak için 3.3V gerilim üreten yerleşik bir voltaj regülatörüne ve level-shifter (seviye-kaydırıcı) yapılarına sahip olmasıdır. Bu şekilde çalışma gerilimi 2.5V - 5.5V sınırları arasına genişletilmiştir.

  Regülatör çıkışı VDD pininde bulunur ve harici cihazlara yaklaşık 150 mA sağlayabilmektedir. Manyetometre breakout kartı ayrıca I²C saatini ve veri hatlarını verilen VIN ile aynı mantık voltaj seviyesine getiren bir devre içerir ve bu sayede kartın 5 V sistemlerle çalışması kolaylaşır.

  Kartın kenarında yer alan pin aralıkları ise 0.1″ tir ve bu şekilde breadboard ve perfboardlarla kullanım oldukça kolaydır.

  pololu-magnetometer-2.jpg (384 KB)
  LIS3MDL, dört seçilebilir hassasiyet (kazanç) ayarı, çok çeşitli çıkış veri hızları ve programlanabilir harici kesme sinyali dahil olmak üzere birçok yapılandırılabilir seçeneğe sahiptir ve bu özellikler uygulamalara esneklik kazandırır.  Ürün Özeti

  o  Boyutlar: 0.4 ″ × 0.9 ″ × 0.1 ″ (10 x 23 x 3 mm)
  o  Ağırlık: 0,6 g (headerlar hariç)
  o  Çalışma voltajı: 2,5 V - 5,5 V
  Besleme akımı: 3 mA
  o  Çıkış formatı (I²C / SPI): eksen başına bir adet 16 bit okuma
  o  Hassasiyet aralığı (konfigüre edilebilir): ± 4, ± 8, ± 12 veya ± 16 gauss


  Ürünün Kullanımı

  LIS3MDL ile iletişim kurmak için kullanılan arayüzden bağımsız olarak VIN pini 2,5 V ila 5,5 V kaynağına bağlanmalı ve GND 0 volta bağlanmalıdır. Kartı bir 3.3v sistemle de kullnabilirsiniz; bu durumda Vin pini bir yere bağlanmadan bırakılabilir ve yerleşik regülatör 3.3V doğrudan Vdd bağlanarak "bypass"lanabilir.

  LIS3MDL'yi I²C modunda kullanmak için en az iki bağlantı gereklidir (bu, varsayılan moddur): SCL ve SDA.

  LIS3MDL'yi SPI modunda kullanmak için dört mantık bağlantısı kullanılır: SPC, SDI, SDO ve CS. Bunlar, VIN ile aynı mantık seviyesinde çalışan bir SPI veriyoluna bağlanmalıdır.


  pololu-magnetometer.jpg (77 KB)

  Pololu LIS3MDL 3 Eksen Manyetometre ile haberleşmeyi biraz daha kolaylaştıracak ve konfigürasyonu daha hızlı yapabilmenizi sağlaycak bazı ipuçları aşağıda verilmiştir:

  1- Manyetometre varsayılan olarak güç kapalı (power-down) modundadır. "CTRL_REG3 register"ına  uygun değeri yazarak açmanız gerekir.

  2- Tek bir I²C komutuyla birden fazla "register"ı okuyabilir ve ya bu "register"lara yazabilirsiniz. Bunu yapmak için register adresinin en önemli bitini (most significant bit) adres otomatik arttırma işlevini aktif etmek üzere "set" edebilirsiniz.

  3- SPI modu için de aynı otomatik arttırma işlevini aktif edebilirsiniz. Bunun için herhangi bir SPI komutunda ikinci biti lojik "high"a set etmenz gerekecektir.  Dokümantasyon

  LIS3MDL datasheet 

  Şematik PDF

  Arduino library for the LIS3MDL 

  Uygulama notları 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.