Tüm Kategoriler

Genuino 101 Orijinal

Ürün Kodu : 08.01.013.039
357,20 TL + KDV
421,50 TL (KDV Dahil)
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Genuino (Arduino) 101 Orijinal
  Genuino 101, kalasik kartların sahip olduğun tüm kolaylıkları en son teknoloji ile üzerinde toplamaktadır. Genuino markası bir Arduino markasıdır ve tamamıyle Arduino üretim standartlarına sahiptir bu yönüyle Genuino klon kartlardan ayrılır.

  Genuino 101 ürününde ilk göze çarpan 32 bit çift çekirdekli Intel Curie SoC tabanlı tasarım ve bunun getirdiği işlem gücüdür. Arduino sketchler ile kodlanan ve işlemcinin gerçekleştirmesi gereken zorlu işlemler her iki çekirdek arasında  performansı optimazasyonu için paylaştırılır. Düşük güç tüketimi ve cazip fiyatı kart için ekstra bir avantaj oluşturmuştur. Intel tarafından geliştirilen gerçek zamanlı işletim sistemleri (RTOS) açık kaynak kodludur. Önceden belirlenmiş iş listesini (PC ile USB yoluyla haberleşme, sketchi flasha yazma, PWM sinyali oluşturma) gerçekleştirmek için Arduino çekirdek statik mailbox'lar üzerinden RTOS ile haberleşir. Bunun yanında Intel Curie 'nin hala geliştirme altında olduğu ve her geçen gün yeni fonksiyonel işlevler kazandığı bilinmelidir.

  Genuino 101 , Arduino Uno ile aynı boyutlara (form-factor) sahip kartı üzerinde BLE (düşük enerjili bluetooth), 6 eksenli gyro/akselerometre gibi donanımsal elemanlara da sahiptir. Ayrıca 14 dijital giriş/çıkış, 6 analog giriş, seri haberleşme ve sketch yükleme için USB portu, güç jakı, ICSP headerı (I2C ve SPI ) ile diğer Arduino kartlarıyla benzerlik gösterir. Kart 3.3 V ile çalışmasına rağmen tüm pinler 5V aşırı-voltaj korumalıdır.

  Genuino 101 ile UNO/Zero kartları konektörler ve pinler olarak birbirlerine benzese de Genuino 101 yerleşik BLE özelliği düşük güç tüketimli ve performanslı işlemcisi ve hareket sensörleriyle (Gyro/accelerometer) diğer ikisinden ayrılır.

  Güç gerekesinimi


  Genuino 101, harici bir güç kaynağı veya bir bilgisayara bağlı USB konnnektör tarafından beslenebilir. Güç kaynağı kart tarafından otomatik olarak seçilir. USB kablo kullanılmadığında güç, ya adaptör ya da pil ile sağlanır. Pil bağlanması durumunda, pil uçları güç konnektörünün Vin ve GND uçlarına bağlanır. Genuino 101 kartına adaptör ile enerji verilmesi durumunda 2.1 mm uzunluğunda ortası pozitif erkek konnektörün güç 'jack'ına takılmasıyla kart enerjilenmiş olur.  Güç pinleri özet olarak şöyledir:

  • VIN: Harici güç kaynağı kullanılırken giriş voltajının bağlandığı pindir.
  • 5V: Kart üzerinde regüleli bir 5 volt çıkışı veren pindir.
  • 3.3v: Kart üzerindeki regülatör sayesinde 3.3 volt çıkış veren pindir. Bu pin ile çekilecek maksimum akım 1500 mA'dır.
  • GND: toprak pini
  • IOREF:Mikrodenetleyicinin çalışma voltajı için, Arduino board üzerinde bir voltaj referansı sağlar.

  Giriş-Çıkış Pinleri (I/O)


  Genuino 101 kartı üzerindeki 14 dijital pin pinMode(), digitalWrite() veya digitalRead() fonksiyonları kullanılarak giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. Logic HIGH 5 volta karşılık gelir. Her pin 20-50 Kohm'luk bir pull-up direncine sahiptir. Ayrıca her pin için sink veya source akımı aynı olup 40 mA'dir. Bunun yanında bazı pinler belirli fonksiyonları yerine getirirler:

  • Seri haberleşme: pin 0(RX), pin1 (TX) TTL seri veriyi gönderip almak için kullanılan pinlerdir.
  • Harici kesme (interrupt): tüm pinler harici kesmeleri destekler. Kesme fonksiyonu için algılama, düşen kenar, yükselen kenar, low değeri, high değeri ve değer değişimi sırasında oluşturulabilir.
  • PWM çıkışları:pin 3, 5, 6, 9. Belirtilen pinler analogWrite() foksiyonu yardımıyla PWM'li sinyal çıkışı sağlarlar.
  • SPI haberleşme: SPI header üzerinden yapılır. SPI kütüphanesi ile birlikte belirtilen pinler üzerinde SPI haberleşme sağlanır.
  • LED 13: genel amaçlı bir LED'dir. Dijital pin 9 low veya high düzeylerine çekilerek bu LED yakılıp söndürülebilr.
  • Arduino UNO Rev3, 6 analog giriş pinine sahiptir (A0-A5). Bu pinlerin her biri 10 bit çözünürlüğe sahiptir. Default olarak giriş sinyalinin tepe-tepe değeri, ground değerinden 3.3 volt değerine kadardır. 
  • TWI: (SDA) ve (SCL) pinleri. Wire kütüphanesi ile TWI haberleşmeyi destekler.  ÖZET
  Microdenetleyici Intel Curie
  Çalışma Voltajı 3.3V (5V toleranslı I/O)
  Giriş Voltajı (tavsiye ed.) 7-12V
  Giriş Voltajı (limit) 7-17V
  Digital I/O Pinleri 14 (4'ü PWM yeteneğine sahipt)
  PWM kapasiteli Dijital I/O Pinleri 4
  Analog Giriş Pinleri 6
  Her I/O pin için gerekli DC akım 20 mA
  Flash Memory 196 kB
  SRAM 24 kB
  Saat Hızı 32MHz
  LED_BUILTIN 13
  Diğer özellikler Bluetooth LE, 6-axis accelerometer/gyro
  Uzunluk 68.6 mm
  Genişilik 53.4 mm
  Ağırlık 34 gr.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.