Stokta Yok
 - 7.64015211172E+12

Arduino Robot

Ürün Kod: T1315
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Arduino Robot


  Arduino Robot, elektronik kartlar ve onlara uyumlu shiledlar üreterek tasarımda yeni ufuklar oluşturan Arduino firmasının yepyeni bir yaklaşımla oluşturduğu bir robot platformudur. Arduino Robot, kullanıcılarını lehimleme, kart tasarımı, parça seçimi, test ve hata ayıklama gibi işlemlerde uzun zaman kayıplarından kurtarır. Siz kullanıcıların; elektronik, mekanik ve yazılım alanlarına hızlı bir giriş yapmasına imkan sağlar. Tekerlekleri olan minik bir bilgisayar gibi düşünebileceğiniz Arduino Robot, tüm robot uygulamalarını rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz ve farklı işler için size sağlanan çeşitli kodları kolaylıkla modifiye edip sıradışı uygulamalar oluşturabileceğiniz bir prototipleme platformu olarak da düşünülebilir. İşte Arduino Robot ile kullanıcılara sunulanlar: iki potansiyometre, beş buton, bir dijital pusula, zemin tanıma için beş zemin sensörü, SD kart okuyucu, çıktı üretmek üzere bir hoparlör, iki motor ve bir renkli ekran. Tüm bu komponentler üst üste oturtulmuş ve alttaki tekerler ile mobilizasyonu sağlanan bir çift kart üzerinde bulunmaktadır. Bu kartlar kontrol kartı ve ve motor kartı olarak isimlendirilmektedir! Aşağıdaki resimlerde sırayla kontrol kartı ve motor kartı olmak üzere iki kartı da inceleyebilirsiniz:  Arduino Robot kontrol kartı ve motor kartı üzerinde birer adet Atmega32u4 mikrodenetleyicisi bulundurmaktadır. Her iki kartta Arduino IDE ile ayrı ayrı programlanabilir. Motor kartı, tekerleri hareket ettiren motorları kontrol ederken, kontrol kartı sensörlerden gelen verileri değerlendirir ve robotun nasıl hareket edeceğine karar verir. Kart üzerindeki mikrodenetleyicilerin bir çok pini kart üzerinde yerleşik donanımlara (sensör ve aktuatörler) bağlanmıştır. Tüm bu elemanları Robot Kütüphanesi ile kontrol edebilirsiniz. ( Elektroniğe yeni başlayanlar için ilk olarak kontrol kartı ile çalışma daha sonra motor kartı üzerine yoğunlaşma tavsiye edilmektedir!!! ) Arduino Robot 'u programlamak Arduino Leonardo kartını programlamaya benzer. Tıpkı Arduino Leonardo kartında olduğu gibi USB haberleşme için gerekli rutin Atmega32u4 mikrodenetleyicisi içine alınmış ve ikinci bir işlemci gereksinimi ortadan kaldırılmıştır. Arduino Robot bilgisayara bağlandığında sanal bir COM port olarak görünür. Tüm Arduino ürünlerinde olduğu gibi, Arduino Robot ile tüm yazılım ve dökümantasyon ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak sunulmaktadır. Böylelikle program üzerinde merak ettiğiniz ayrıntılara kolayca ulaşabilir ve mevcut tasarımları kendi robotunuz için uyarlayabilirsiniz.
  Güç gerekesinimi

  Arduino Robot USB bağlantısı üzerinden veya 4 adet AA pil ile beslenebilir. Güç kaynağı otomatik olarak seçilir. Pil yuvası 4 adet AA ebatlı pil alacak boyuttadır. Kullanılacak pillerin şarj edilmeyen türden piller olmamasına dikkat edin!!! Güvenlik amacıyla, Arduino Robot USB üzerinden enerjilendiğinde motorlar pasif duruma alınır. Ayrıca kart üzerinde 9 VDC çıkış veren, AC- DC adaptörden beslenen bir pil şarj edici devresi mevcuttur. Adaptörün 2.1 mm'lik erkek ucu Motor kartının güç jack'ına takılarak robot enerjilenmiş olur. Arduino Robot USB tarafından enerjilendiğinde şarj devresi çalışmayacaktır!!!

  NOT: Kontrol kartı, motor kartı üzerinden beslenir.
  Giriş-Çıkış Pinleri (I/O)

  Arduino Robot üzerindeki her iki kartta da daha önceden lehimlenmiş konnektörler bulunmaktadır. Ekstra fonksiyonlar eklemek istediğinizde bağlantı yapabileceğiniz bazı terminaller kullanıcı için ayrılmıştır. Motor ve kontrol kartı üzerinde yer alan konnektörlerin isimleri fonksiyonlarını aydınlatacak şekilde yanlarına yazılmıştır ve mikrodenetleyicinin ilgili portlarına Robot Kütüphanesi içerisideki standart fonksiyonlar ile bağlanmıştır. 5 VDC altında her pin için sink ve source akımı 40 mA'dır. Kartlar üzerinde bazı pinlere bazı görevler atanmıştır:

  Kontrol Kartı TK0'dan TK7'ye: Kontrol kartı üzerindeki mikrodenetleyicinin sadece bir analog girişine çoklanarak (multiplexed) bağlanmışlardır. Yani her bir giriş ancak seçmeli olarak kullanılabilir. Analog ultrasonik sensörler, çarpışma sensörleri ve mekanik switch gibi elemanların analog çıkışları bu pinler aracılığıyla analog girdi olarak mikrodenetleyiciye bağlanabilir.

  Kontrol Kartı TKD0'dan TKD5'e: Robot.digitalRead() ve Robot.digitalWrite() fonksiyonlarıyla erişilebilen mikrodenetleyiciye doğrudan bağlanmış olan pinlerdir. Robot.analogRead() fonksiyonu ile TKD0, TKD1, TKD2 ve TKD3 pinleri analog giriş pinleri olarak kullanılabilir.
  Motor Kartı TK1 'den TK4'e:
  İlgili Arduino IDE kütüphanelerinde B_TK1, B_TK2, B_TK3, B_TK4 olarak isimlendirilmiş girişlerdir. İhtiyaca göre dijital veya analog sinyal girişi olarak kullanılabilirler. Robot.digitalRead(), Robot.digitalWrite() ve Robot.analogRead() fonksiyonları ile erişilebilirler.
  Seri Haberleşme :
  Kontrol kartı ve motor kartı birbiriyle mikrodenetleyicilerin seri portlarını kullanarak haberleşir. 10 pinlik bir konnektör ile seri haberleşme verilerinin aktarılmasının yanında iki kart arasında enerji aktarımı ve şu anki pil durumu bilgisinin de iletilmesi sağlanmış olur.

  Kontrol Kartı SPI pinleri: GTFT ve SD kartı kontrol etmek için kullanılır. Harici bir programlayıcı ile mikrodenetleyici programlanmak isteniyorsa ilk olarak ekranın sökülmesi gerektiği unutulmamalıdır!!!

  Kontrol Kartı LEDleri: Kontrol kartının üzerinde yerleşik olarak üç LED mevcuttur. PWR LEDi karta enerji verildiğini diğer iki led ise USB portu üzerinden veri alışverişi gerçekleştiğini göstermektedir. LED1'e yazılım üzerinden de erişilebilir.

  I2C: 3 adet kontrol kartı ve 1 adette motor kartı üzerinden I2C konnektörü mevcuttur.
  Haberleşme

  Arduino Robot bir bilgisayar veya farklı bir Arduino kartı veyahut da diğer bir mikrodenetleyici kartı ile haberleşmek için gerekli donanıma sahiptir. Atmega32U4 ile UART TTL (5 VDC) haberleşme sağlanabilmektedir. Atmega32U4 mikrodenetleyicisi, USB üzerinden seri haberleşmeye olanak sağlar ve bilgisayarınızdaki Arduino yazılımına bir sanal (virtual) COM port olarak görünür. Atmega32U4, standart USB COM sürücülerini kullanarak, kartın USB 2.0 bir cihaz gibi davranabilmesini sağlar.

  Arduino Robot kullanmayı planladığınızda işletim sisteminiz Windows ise bir .inf dosyası gerekmektedir. Arduino yazılımı, text verileri karta göndermenize ve karttan gelen text verileri alıp görüntülemenize imkan sağlayan 'serial monitor' adı verilen bir bir görünütleme aracına (pencere) sahiptir. Bu ve benzeri haberleşmelerde RX ve TX LEDleri yanıp sönecektir.

  SoftwareSerial adlı kütüphane Arduino Leonardo'nun herhangi iki dijital pininin (biri RX diğeri TX işlevi görecek şekilde), seri haberleşme kurmasına imkan sağlar. Ayrıca ATmega32u4 mikrodenetleyicisi TWI (I2C)ve SPI haberleşmeyi desteklemektedir. SPI kütüphane ve mevcut diğer belgeleri daha kolay bir haberleşme sağlamak için inceleyebilirsiniz.
  Programlama

  Arduino Robot, Arduino yazılımları kullanılarak programlanabilir. Gerekli programları kurduktan sonra 'Arduino Robot Control Board' seçeneğini Tools>Boards menüsünden seçin. Atmega32u4 mikrodenetleyicisi üzerinde br bootloader ile beraber geldiğinden harici bir programlayıcı kullanmanıza gerek kalmadan yeni kodlarınızı yüklemenize olanak sağlar. Arduino IDE'de 'upload' butonuna bastığınızda programınız (sketch) otomatik olarak karta yüklenecek (bu sırada kartınız resetlenecek ve bootloader başlatılacaktır) ve sketch çalışmaya başlayacaktır. Yine tüm Arduino kartlarında olduğu gibi bootloader'ı atlayıp bir ICSP ile de Arduino Robot programlanabilir.

  'Upload' işlemi sırasında RESET butonuna fiziksel olarak basmanıza gerek kalmaz. Robot, Arduino IDE üzerinde çalışmakta olan yazılım tarafından öncelikli olarak resetlenir. Resetleme işlemi Robot'un Sanal COM portu 1200 baud rate ile açılıp kapanınca tetiklenir. Bu gerçekleşince mikrodenetleyici resetlenir ve bilgisayar ile USB bağlantısı koparılır. Resetlenmeden sonra bootloader çalıştırılır ve 8 saniyelik bir aktifleşme sürecine girer. Bootloader reset butonuna iki kez basılarak da aktif hale getirilebilir. Sketch yükleme sırasında resetleme işleminin program tarafında yapılmasına izin vermeniz, eğer bootloader başlamaz ise reset butonuna iki kez basmanız önerilir.

  Not: Robot enerjilendiğinde, kart zerinde üzerinde bir sketch yüklü ise bootloader başlatılmaz ve yüklü sketch yürütülür.

  Kurulum ve İlk Sketchi Çalıştırma

  Arduino Robot elinize ulaştığında çalıştırmadan önce yapmanız gereken bazı basit işlemler vardır:

  1- TFT ekranın arkasında bulunan SD kart slotuna elinizdeki SD kartı takmalısınız. Bunun için TFT ekran soketlerinden sökülmeli, SD kart yerine takılmalı ve TFT ekran 'SD kart' yazısı hoparlöre yakın olacak şekilde takılmalıdır. (Aşağıdaki şekle bakınız!)


  2- Arduino Robot'u hareketi esnasında kendisine zarar verebilecek cisimlerden korumak için, koruyucu kaplamayı motor kartının altına yapıştırmalısınız. Bu şekilde kart üzerindeki bakır yolların hasar görmesi engellenir. (Aşağıdaki resmi inceleyiniz!)


  3- Kontrol kartı ve motor kartı üzerinde biribirinden bağımsız olarak programlanabilen iki mikrodenetleyici mevcuttur. Robotun nasıl çalıştığını kavrayana kadar sadece kontrol kartını programlamanız tavsiye edilmektedir. Motor kartı üzerine yapacağınız herhangi bir yükleme bir çok genel uygulama için kullanabilir olan 'firmware'in kart üzerinden silinmasine neden olacaktır. Kontrol kartınızı bilgisayara bir USB kablo ile bağlayın. Bu işlemden sonra PWR ledinin yandığını göreceksiniz. Kontrol kartı üzerindeki LED1 de bir kaç kez yanıp sönecektir. Motor kartı üzerinde LED1'den LED5'e kadar tüm ledler yanmalıdır. Kartların biri üzerinde LEDlerin yanmaması durumunda 10 yuvalı dişi konnektörü ve ilgili kabloyu kontrol edin!


  4- Gerekli driver kurulumlarını yaptıktan sonra (windows için), Arduino Robot üzerinde kendi isminizi, robotun ismini ve nerede bulunduğunuzu soran bir 'sketch'in yüklü olduğunu göreceksiniz. Bu aşamada butonlar ve potansiyometre yoluyla gerekli bilgileri nasıl gireceğinizi görmek için ekrana bakın! Arduino robota 4 adet AA pil ve AC-DC adaptör ile enerji sağlayabilirsiniz.


  Özet

  Kontrol Kartı

  Microcontroller: Atmega32u4
  Çalışma Gerilimi: 5 VDC
  Dijital I/O Pin Sayısı: 5
  PWM Dijital I/O Pin Sayısı: 6
  Analog Giriş Pin Sayısı: 8
  I/O Pin Başına DC Akım: 40 mA
  Flash Hafıza: 32 KB
  Flash Hafıza (Bootloader İçin): 4 KB
  SRAM: 2.5 KB
  EEPROM (dahili): 1 KB
  EEPROM (harici): 512 Kbit
  Clock Hızı: 16 MHz
  Keypad: 5 tuşlu
  Knob: analog pine bağlı bir potansiyometre
  Renkli LCD: SPI haberleşme ile veri alışverişi
  SD kart okuyucu: FAT16 kartlar için
  Hoparlör:8 ohm çıkış direnci
  Dijital pusula: Coğrafi kuzeyden derece olarak sapmayı verir
  I2C lehimleme portları:3

  Prototipleme alanı:4


  Motor Kartı
  Microcontroller: Atmega32u4
  Çalışma Gerilimi: 5 VDC
  Giriş (Input) Gerilimi : Pil şarj ediciye 9 VDC besleme sağlanır.
  AA pil slotu: 4 adet alkaline veya NiMh şarj edilebilir pil bağlanmalıdır.
  Dijital I/O Pin Sayısı: 4
  PWM Dijital I/O Pin Sayısı:1
  Analog Giriş Pin Sayısı:4
  I/O Pin Başına DC Akım: 40 mA
  DC- DC converter: tüm robotu beslemek için 5 VDC üretir.
  Flash Hafıza: 32 KB
  Flash Hafıza (Bootloader İçin): 4 KB
  SRAM: 2.5 KB
  EEPROM: 1 KB
  Clock Hızı: 16 MHz
  Trimmer: Hareket kalibrasyonu için
  Çizgi izlemek için IR sensörler: 5
  I2C lehimleme portları:1
  Prototipleme alanı:2

  Dökümantasyon ve Görseller


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.